Lezecká Revue

Himalájská trilogie začíná

Slovenský horolezec Peter Hámor (43) společně s polskými himalájisty Piotrem Pustelnikem (56) a Piotrem Morawskym (32) odletěli v Sobotu 15.3. uskutečnit svoji 'Himalájskou trilogii - reaktivaci'.

Název projektu je motivován snahou znovu uskutečnit společný výlet do Himalájí po tom co se v roce 2006 všichni tři pokusili o himalájský triptych, v rámci kterého Peter Hámor jako jediný vylezl na tři osmitisícovky v průběhu třech měsíců.

Pustelnikovi se tehdy nepodařilo vylézt na Annapurnu , poslední osmu která by doplnila kompletní seznam 14 osmitisícovek na Pustelnikově himalájském seznamu.
Po tomto nezdaru se Pustelnik zařekl, že už na žádnou z nich nepoleze. Vydrželo mu to však jenom jeden rok, proto se mezi třemi letošními vrcholy objevila i Annapurna.

Minule na ni lezli z jihu, letos plánují výstup ze severozápadu odkud na ni vylezli v roce 1988 Češi Josef Nežerka a Jindřich Martiš. Česká cesta ze severozápadu nemá opakování a navíc se o ni chtějí pokusit v alpském stylu.

Dalšími dvěma výstupy má být kompletní přechod hřebene Gasherbrumů o který se dosud nikdo nepokusil a následně kompletní přechod všech tří vrcholů hřebene Broad Peaku.

Při plánování výstupů vycházeli ze zkušeností polského himalájisty Vojtecha Kurtyky, který v Himaláji špičkově působil před dvaceti lety

Co je tedy cílem 'Himalájské trilogie - reaktivace' ?

0.Aklimatizace na Ama Dablam (6856 m) – výstup jihozápadním hřebenem.
1. Annapurna (8091 m) – první výstup alpským stylem českou cestou z roku 1988 severozápadní stěnou.
2. Gasherbrumy – první kompletní přechod hřebene – čistý traverz třech Gašerbrumů I (8068 m), II (8035 m) a III (7952 m).
3. Broad Peak – první kompletní přechod hřebene – čistý traverz přez tři vrcholy (severní 7550 m, centrální 8016 m a hlavní 8047 m) z ledovce Godwin Austin na ledovec Baltoro.

Kdo je Peter Hámor
Narodil sa 18. září 1964 v Popradě. Vylezl v roce 1998 na Mount Everest (8848 m), 2006 na Cho Oju (8201 m), Annapurnu (8091 m), Broad Peak (8047 m) a v roce 2007 stál na Nanga Parbatu (8125 m). Je prvním Slovákem, který stál na nejvyšších vrcholech všech světadílů.

Zdroj: denniksport.sk


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.