Lezecká Revue

Gelati no thanks, mixová kombinace ve Valeille.

V roce 1995 v italském údolí Valeille u Cogne Steve Haston otevřel odvážou mixovou linku Gelati M8/5+.

Vodopád padající přes obrovskou jeskyni nestačil celý zamrznout a ke dnu jeskyně mu zbyl ještě pořádný kus. Drytoolového mága Steve Hastona to však nijak nezaskočilo. S pomocí jen několika skob, jednoho nýtu a svých zbraní přelezl skalní převislou stěnu až k zamrzlému vodopádu nad hlavou. Pokračoval ještě dvě délky v ledu a zaštandoval kousek pod vrcholovou hranou skalní stěny. Zanechal za sebou novou linku Gelati M8/5+.

V roce 2005 se zdálo, že jsou konečně vhodné podmínky a Giancarlo Bazzocchi se pokusil o první opakování Gelati. Brzy po nalezení do stěny však zjistil, že lezení po lámavé skále je příliš riskantní a od pokusu upustil.

O den později se Giancarlo vrátil se sadou nýtů a vrtačkou a společně s Vivianou Savin nalezli do nového směru vlevo od Hastnova extrému. Po vylezení nad převis se ještě pokusili napojit do Gelati, ale nebylo tam dost ledu a tak slanili dolů. Vznikla tak alespoň logická a výborně odjištěná dvoudélková varianta Ice no thanks M7, M4R.

Je začátek ledna 2012 a Giancarlo mě seznamuje se svým plánem, pokusit se dolézt Ice no Thanks vrchními partiemi Gelati až nahoru.

2.ledna společně odjíždíme lézt do Valeille. Lezeme tam jeden ledopád za druhým a říkáme si, že v takovém teple do zítra všechno roztaje, ale jak mi Italové říkáme chi la dura la vince, tedy těžkou hlavu hoď za hlavu.

Po příjezdu domů sleduji předpověď počasí na další den a k mému překvapení má být o dost chladněji než dnes. Ještě ten večer volám Gianovi a domlouváme na další den sraz v jeskyni.

Ráno v 7:30 se už rozehříváme pod nástupem. Po chvíli nalézáme do úvodních délek varianty Ice no thanks a necháváme je zdárně za sebou. Nad převisem je konečně led, který vypadá nadějně. Poslední délka je velmi technická a vyžaduje spoustu lezeckých triků. Dostáváme se do měkkého sněhu na začátku vrcholového kuloáru a koněčně dolézáme k poslednímu štandu, kde nás zalévá vlna štěstí. Zanecháváme za sebou první opakování Gelati no thanks M7, WI4+.

Resumé:

Gelati: prvovýstup Steve Haston v roce 1995.
Ice no thanks: prvovýstup Gian Carlo Bazzocchi a Viviana Savin, 2005.
Gelati no thanks: první opakování a první přelez Enrico Bonino a Gian Carlo Mazzocchi, 3 ledna 2012.(Kombinace Ice no thanks a Gelati).
První on-sight Leonardo Ermini, 8 ledna 2012.

Text a foto: Enrico Bonino

Gelati no thanks v průvodci

img1

Gelati, 3 délka

Gelati, 3 délka

Gelati, 3 délka

Gelati, 3 délka

Gelati, 3 délka

Ice No Thanks

Ice No Thanks

Topo
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.