Lezecká Revue

Moro a Urubko na zimním Nanga Parbatu

Po úpěšném prvním zimním výstupu na Gasherbrumu II, minulý rok (2011) v únoru, jsou Denis Urubko (Kazachstán) a Simone Moro (Itálie) v současné době na cestě k Nanga Parbatu. Ten je další pákistánskou osmitisícovkou, na kterou se oba horolezci pokusí vylézt v zimě.

Jižní Rupálská stěna Nanga Parbatu (8125m) má nejvyšší převýšení na světě. Ze základního tábora na vrchol je to kolem 4600m. Je první himálajskou osmitisícovkou, na kterou se člověk pokusil vystoupit (1895, vedoucí Mummery).

První výstup se povedl až 3. července 1953 rakouskému horolezci Hermannu Buhlovi z německo-rakouské expedice. Na vrchol Nanga Parbatu Buhl vystoupil bez kyslíkového přístroje a zcela sám.

Denis Urubko a Simone Moro jsou dvanáctým týmem, který se o zimní výstup na Nanga Parbat pokusí.
Po aklimatizaci na Ganalo Peaku (6608m) plánují vylézt na Nanga Parbatu do výšky 7000m, odkud se vrátí do základního tábora. Druhý pokus by měl být už pokusem o vršek.

Pro výstup zvolili Kinshoferovu cestu v levé části západní-Diamírské stěny. Tou se poprvé podařilo vylézt v roce 1962 Toni Kinshoferovi, Anderlu Mannhardtovi a Siegfriedu Löwovi.

Zdroj: Planetmountain.com, Wikipedie.

Související články:

Ruská bitva o zimní K2.

Další pokus o zimní výstup na K2.

Zimní přelez první pákistánské osmitisícovky Gasherbrumu II.

Video z GII Winter Expedition.

První zimní výstup na Makalu.


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.