Lezecká Revue

Lezení v okolí Mont Blancu II.- Rochers de Fiz

Plató Rochers de Fiz je zajímavé nejen z pohledu geologického a paleontologického, ale zejména pro svůj velký lezecký potenciál. Lezci si zatím všímali dvou jižních stěn plata Roches de Fiz ,stěn Paroi d´Antere a Point Nord d´Ayeres. Dosud v nich vede celkem pět obtížných vícedélkových výstupů. Avšak o to více volného prostoru pro nové prvovýstupy obě stěny poskytují .

První z nich, asi 350 m vysoký skalní masiv Paroi d´Antere, je téměř tři kilometry široký. I přes svoji značnou šířku vedou v jeho jižní stěně pouze tři cesty. Důvodem této skutečnosti je zřejmě obtížný přístup pod nástupy cest, během kterého musíte překonat asi 150 metrů vysoké suťovisko.
Všechny tři cesty ve stěně Paroi d´Antere patří mezi velmi obtížné vícedélkové skalní výstupy. Jsou vynýtované, přesto jejich dobré odjištění vyžaduje ještě Friendy a stoppery.

První cesta, která se v této stěně objevila byla Marina . S výstupem započal v roce 1990 francouz Pascal Duvenay. Svého dokončení se však Marina dočkala až o deset let později, kdy ji dolezl Georges Brenas. Další informace včetně obtížnosti o ní nejsou známy.

Následujícím výstupem byl Les Yeux dans le Bleu , opět z dílny Brenas - Duvenay . Obtížnost této 400 metrů dlouhé 14 délkové cesty je 7c (převážně 7a+). Sedm céčkové délky má dvě.

Další a zatím poslední dvě cesty přibyly ve stěně v roce 2005. Jde o třináctidélkovou Djin Fiz 7c+ ( převážně 7a) a devítidélkovou Biografiz 8a (převážně 7b), která je pravděpodobně také nejtěžší vícedélkovou vápencovou cestou v oblasti Haute Savoie. Délka za 8a je v této cestě jedna, dále jsou tu tři délky za 7c+ , jedna za 7c a ostatní jsou již lehčí.

Druhý masiv Pointe Nord d´Ayeres je po lezecké stránce ještě méně prozkoumaným . V jeho Jižní stěně zatím vede jenom jedna cesta, sedmidélková 260m dlouhá Bételgeuse 7a+ (převážně 6b+). Poprvé ji vylezli v srpnu 2005 Gilles Brunot a Piere Gourdine.

Stěna Ayeres leží západně od stěny Anterne.

Přístup pod jižní stěnu Pointe Nord d´Ayéres je z vesnice Les Ayéres směrem k chatě Refuge de Moëde.

Fotogalerie na: www.escalade-74.com/galerie.htm

img1

Rochers de Fiz

Pointe Nord d´Ayéres a Bételgeuse 7a+

Paroi d´Antere
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.