Lezecká Revue

Další pokus o zimní výstup na K2

Před osmi lety (2003), polský tým pod vedením Krzysztofa Wielicki společně s Gruzínci, Uzbeky a Kazachy zahájil dva měsíce trvající zimní útok na K2.
Teploty kolem -30°C, vichřice a neustále padající sníh však donutily horolezce k ústupu.

Až do letošní zimy tak zůstávalo všech pět pákistánských osmitisícovek bez zimního přelezu. V únoru 2011 se konečně podařil první zimní přelez Gasherbrumu II, horolezcům Simone Moro, Denisi Urubkovi a Cory Richardsovi.

Nyní se znovu dostává na řadu K2. Vedoucí expedice Vladimir Kozlov doufá v druhou šanci. Jádro jeho týmu by měli tvořit nejtvrdší ruští horolezci: Alexey Bolotov, Gennadij Kirievskiy, Vladimir Belous, Nikolai Totmianin, Valery Shamalo, Gleb Sokolov, Vitaliy Gorelik, Illias Tukhvatullin, Andrey Mariev, Vadim Popovich, Evgeny Vinogradskiy, Nikolay Cherny, Sergey Bychkovskiy, Igor Boriseko a Vladimir Kuptsov.

Vladimir Kozlov teď shání sponzory a začátek expedice plánuje na prosinec.
Kozlov chce výstup uskutečnit expedičně, dokonce uvažuje o rozdělení horolezců na dva týmy. První tým by zabezpečoval výstup asi do 7000m a druhý by se pokusil o dolezení na vrchol.

Expediční pojetí výstupu se v dnešní době může zdát už překonané, ale v případě tak velkého podniku jakým je zimní výstup na K2 to zatím jinak nešlo.

Zdroj: internet


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.