Lezecká Revue

No Siesta na Grandes Jorassess má další přelez

No Siesta, vážný výstup v severní stěně Grandes Jorassess, který patří k nejtěžším mixovým výstupům v Alpách, se po dvou letech dočkala dalšího opakování.

Britové Jon Griffith a Will Sim přelezli No Siestu za 3 dny na přelomu září a října 2011. Zařadili se tak mezi několik málo lezců, kterým se tuto cestu v jedné z nejvyšších stěn Alp podařilo přelézt.

No Siesta pochází z dílny Slováků Jana Porvaznika a Stano Glejdury, kteří ji vylezli v červenci 1986 a od té doby patří k největším výzvám mezi mixovými extrémy Alp. Úspěšné přelezení No Siesty je závislé nejen na klimatických a sněhových podmínkách ve stěně, ale také na odvaze těch, kteří se o přelez pokusí.

Výstup má několik pasáží, které Glejdura s Porvaznikem přelezli technicky a celkově No Siestu ohodnotili (VI+; 90°; 6a A1/2). Díky novým, technicky pokročilým cepínům a mačkám ve spojení s moderní drytoolovou technikou lezení, se v roce 2003 podařil Robertu Jasperovi (Německo) a Markusi Stoferovi (Švýcarsko) první zimní volný přelez a No Siesta byla překlasifikována na (VI+; M8; E5).

Do té doby měla No Siesta pouhých asi pět přelezů a Jasper se Stoferem laťku obtížnosti tohoto supervýstupu ještě pozdvihli.

O sedm let později přicházejí Slovinci Andrej Grmovšek a Marko Lukič a za 3 dny (17.-19.3.2009) dávají druhý zimní volný přelez a potvrzují obtížnost VI+, M8 a také morálovou náročnost tohoto 1100 metrů dlouhého výstupu.

No, a letos na přelomu září a října jsou to Britové, kteří úspěšně a ve zdraví v dalším zimní přelezu trvajícím 3 dny, překonali obtíže a nebezpečí slovenské No Siesty.

Jonu Griffithovi a Willu Simovi patří od redakce Lezecké Revue gratulace ke skvělému výkonu a doufejme, že příště to budou Češi, kterým se nástrahy No Siesty podaří překonat.

Fotky na alpineexposures.com

No Siesta má druhý zimní volný přelez

img1

No Siesta, cesta č. 13
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
adoplnil: Honza, 08.10.2011
Rýpalové jako ty jsou zde výtáni, jinak bych si tady mohl smolit cokoli.
adoplnil: Baca, 07.10.2011
... jo a jeste Griffith neni John, ale Jonathan, zkracene Jon ;))) Kurna, me to rypani dneska de !
adoplnil: Baca, 07.10.2011
Koukam, ze uz jsi to upravil, jeste tam dej u Grmovseka s Lukicem, ze se jedna o druhy zimni VOLNY prelez. A jeste mrkni na http://jeffmercier.blogspot.com/2011/09/face-nord-des-grandes-jorasses-no.html a na http://montagnes-des-alpes.over-blog.com/article-face-nord-des-grandes-jorasses-no-siesta-85877547.html . Tam jsou popisy tech dalsi dvou letosnich prelezu.
adoplnil: Honza, 07.10.2011
Zdar Bačo, dík za připomínky. Příště si to po sobě vícekrát přečtu. Griffith se Simem teď zjišťujou, zda jsou první Angličani, který Siestu vylezli.
adoplnil: Baca, 07.10.2011
No a Griffith se Simem to hakovali, ale ty ostatni dva tymy to asi dali volne, i kdyz oblezli Jasperovu M8 zleva (za asi M7).
adoplnil: Baca, 07.10.2011
V clanku je nekolik chyb faktickych i ve jmenech. Grmovsek s Lukicem dali 2. zimni volny prelez a potvrzuji obtiznost M8. Griffith (v clanku chybi h) a Sim (ne Slim) lezli letos No siestu az po techto tymech - dvojce Korra Pesce & Jeff Mercier a trojce Christophe Moulin, Jeremy Stagnetto a Robin Revest. Vsechny tri tymy No Siestu prelezli na prelomu Zari/Rijna 2011. Baca
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.