Lezecká Revue

Tradicionalistický extrém v Yosemitech

Americká lezkyně Beth Rodden vylezla novou jednodélkovou cestu Meltdown (70') v Yosemitech v oblasti Cascade Falls. Obtížnost výstupu se pohybuje kolem stupně 5.14. Výstup je hodnotný zejména tím, že je tradicionalisticky odjištěný. Pokud se prokáže obtížnost výstupu 5.14c (8c+) , půjde o nejtěžší výstup vylezený ženou na vlastním jištění.

V cestě se leze ve velmi tenké spáře, která je navíc značně převislá.
Rodden při RP přelezu umístila do spáry osm malých TCU (expanzních vklíněnců) a jeden stopper.

Aby strávila umísťováním jištění během pokusu co nejkratší dobu, místo nacvakání si přilepila vklíněnce k sedáku páskou.

Beth Rodden, je druhou ženou, která vylezla na El Capitan volně, a to cestu The Nose (s manželem Tommy Caldwellem). Podařil se jí také OS přelez spáry Phoenix - první pět třináctky od Raye Jardina, autora friendů.

V roce 1997 se o linii Meltdown zajímala i yosemitská legenda Ron Kauk. Ten však převislou spáru nikdy nepřelezl RP. Nejtěžším Kaukovým sportovním výstupem v Yosemitech je Magic Line 5.14b u Yosemity Point.

Podle: alpinist.com


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.