Lezecká Revue

Erectissima, česká desetmínuska volně přelezena

V loňském roce dokončili Dušan Stoupa Janák se spolulezci Ríšou Jurečkou, Vaškem Šatavou a Pavlem Jonákem novou cestu na Cima Grande v italských Dolomitech. Na konci srpna tohoto roku Stoupa se slovenským horolezcem Miro Peťem přelézli celou linii volně a v jednom zátahu s jedním bivakem ve stěně.

Jedná se asi o nejtěžší cestu na Cima Grande. Nejtěžší délka je ve spodním desátém stupni a je docela nízko nad zemí. Ovšem lézt je třeba až do konce. Po desáté délce v devátém stupni sice fyzické obtíže klesnou, ale ubude i nýtů a je třeba lézt psychicky náročnější délky na vlastním jištění.

Kontinuálním volným přelezem došlo k završení vývoje, který začíná ideou nad fotografií stěny, pokračuje její realizací prvovýstupem a v případě letních skalních cest je zakončen volným přelezem celé cesty.

Text, foto: Dušan Stoupa Janák.

Video z prvovýstupu v roce 2010.

img1

Lezení ve stěně

Miro v klíčové délce

Miro a měsíc

Bivak

Zlý muž rozmrzá
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.