Lezecká Revue

Štarkov na Vysočině

Budete-li se pohybovat po Vysočině, zajeďte se podívat na vrch Štarkov (664m.n.m.).
Štarkov se vypíná nad vesničkou Javorek, asi jeden kilometr od Nového Jimramova.

Kromě zbytků zdiva středověkého hradu Skály z konce 14. století najdeme na vrcholu kopce také skutečné skály.
Skalní bloky z hrubozrné ortoruly dosahují výšky až 20m a je jich pojmenováno celkem 18, lezení je však povoleno jen na šest věží. Na Tunelovou věž, Trio (Malou věž, Prostřední věž, Velkou věž) a Inferno si můžete zalézt od 30.6. do 1.1..

Nejvyšší stěny mají věže Tria, na které vede i nejvíce cest, celkem asi 27. Některé z výstupových tras jsou odjištěny nýty, kruhy nebo borky, ale vklíněnce a smyčky využijete téměř všude. Nástupy jsou značeny zelenými šipkami.

Ač to na první pohled nevypadá, lezení na Štarkově není nijak jednoduché. Řada výstupů vede přes různě skloněné prstové spáry, nebo přes plotýnky a břicha po krystalech a lištách. Lezení je proto náročné na sílu v prstech a také vyžaduje specifickou techniku.

Průvodce na Štarkov naleznete v souhrnném průvodci Žďárské Vrchy od Ferdinanda Doležala a Františka Trefulky který vydala TJ Vysočina Žďár nad Sázavou v roce 2007.

Návštěvu Štarkova je dobré spojit s cyklovýletem po Vysočině. Výstup na samotný kopec je ale komplikovaný kamením a hustým lesním porostem, nezapomeňte proto řetěz se zámkem, pokud byste si kola chtěli zamknout ke stromu někde po cestě nahoru.
Na kopci se však stýká modrá turistická značka s červenou a je možné po nich pokračovat na druhou sranu kopce.

Informace o hradu Skály: Hrad_1.pdf Hrad_2.pdf

img1

hrad Skály

Prostřední věž

Vstupní brána mezi Prostřední a Velkou věží

skalní reliéf

Tunelová věž

Inferno


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.