Lezecká Revue

Arco - lezecký ráj pro sportovce i tradicionalisty

Původní záměr zajet na Hochkönig v Berchtesgadenských Alpách měníme kvůli počasí za návštěvu Arca. Ale to vůbec nevadí, v Arcu je totiž krásně. A ne jenom ve sportovních oblastech. V údolí řeky Sarcy na severu Lago di Garda (kde Arco stojí) jsou totiž i vysoké stěny, kde se psala lezecká historie tohoto malebného údolí na severu Itálie.

Tady je stručná historie tak, jak ji zmiňuje průvodce po lezeckých oblastech Arca:

...Počátky lezení v okolí Arca se datují do roku 1930. Tehdy sem začali přicházet dolomitští horolezci za mírným klimatem a kvalitní pevnou skálou.

Mezi jmény známých horolezců, kteří zde zanechali stopu v podobě nových výstupů ve zdejších stěnách jsou Cesare Maestri, Reinhold Messner, Heinz Mariacher, Maurizio 'Manolo' Zanolla nebo Rolando Larcher.

V roce 1982 Heinz Mariacher začal osazovat nýty některé tradičně odjištěné jednodélkové cesty a dal tak impuls ke vzniku sportovních oblastí, za kterými sem dnes jezdí většina lezců.

Ke konci 80. let minulého století se tady pořádaly první mezinárodní závody ve sportovním lezení RockMaster, které tehdy vyhráli Stefan Glowacz a Lynn Hill.
Od té doby je RockMaster každoroční velkou lezeckou událostí, kvůli které v Arcu postavili jednu z nejvyšších venkovních umělých stěn.
...

Navzdor boomu lezení jednodélkových sportovek, je údolí řeky Sarcy skvělým místem také pro vícedélkové lezení. Cesty dlouhé několik set metrů, které se vinou ve vápencových stěnách vysoko nad dnem údolí řeky Sarcy, představují v mnoha případech náročný oříšek jak pro tradicionalisty, tak pro lezce sportovce.

Také my (redakce Lezecké Revue a Cyril Kratochvíl z budějovické stěny Lanovka) jsme se tady v Arcu zaměřili především na dlouhé cesty.
Na rozlez jsme dali pětidélkovou Il Delta di Venere 6c na masív Transatlantico nad vesnicí Pietramurata a pak cestu Zanzara 7a+ na Monte Colodri, 14 délkovku z roku 1983 od starého skalního bojovníka Manolo Zanolly.

Více fotek na Cyrilk.cz

img1

Transatlantico

První délka Il Delta di Venere,foto:Jan Kreisinger

Komfort lezení zvyšují židle na štandech, foto:Cyril Kratochvíl

Zanzara, cesta vede prostředkem pilíře, foto:J.K.

Druhá délka, foto:C.K.

4.délka, traverz za 6c, foto:C.K.
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.