Lezecká Revue

Pokus na jižním pilíři Kyasharu

Andy Houseman a Nick Bullock se pokusili o dosud nevylezený jižní pilíř Kyasharu (6769m) v údolí Hinku v Nepálu. Délka lezení na pilíři je odhadována na více než 2000 m.

Původním záměrem Angličanů bylo, nastoupit do stěny v levé části jižního pilíře, kterou pro svůj pokus použili v roce 2008 také čeští lezci Jan Doudlebský a Marek Holeček. Stěna je však letos málo zaledněná. Anglický tým se tedy rozhodl nastoupit do pilíře přímo v pravé části jižní stěny.

Po čistě skalních délkách ve spodní části pilíře, některé z nich lezli sólo, se dostali až k začátku sněhové hrany, kde výstup zakončili. Rozhodnutí ukončit výstup zhruba ve výšce 5800m ovlivnil nesoudržný sníh na pilíři a také nedostatečná aklimatizace horolezců.

Do vesnice Tangnang, která leží pod jižní stěnou Kyasharu, se Angličanům podařilo sestoupit kolem třetí hodiny ranní.

Více na webu aaj.americanalpineclub.org

Kyashar se nalézá nad údolím Hinku v Mahalangur Himal, který je součástí oblasti Khumbu na jih od Everestu. Východiskem do těchto míst Himálaje je vesnice Lukla (2800m).
První výstup na vrchol Kyasharu provedli Bruce Normand, Andreas Frank a Sam Broderick podél Západní hrany 18. října 2003.

Mezi další šestitisícovky v této oblasti patří Mera Peak, který je častým cílem trekkingových výprav. Na západním okraji oblasti Khumbu se nachází skupina Kongde-ri, kde čeští horolezci zanechali také stopu. Více na: Česká cesta na Kongde Nup.

img1

Pohled na jižní stěnu Kyasharu, foceno od vesnice Tangnang
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.