Lezecká Revue

Slovinci v Chamonix

Příznivé počasí, které bylo letošní zimu v Alpách, umožnilo mnohým lezcům zrealizovat své výstupy. Patří mezi ně i slovinští horolezci, kteří byli v lednu v oblasti Chamonix.

Andrej Grmovšek a Marko Lukič koncem ledna vylézli Severní kuloár Direct na Dru 3700m, a to volně stylem onsight - (bez odpočinku v jištění v jednotlivých délkách).
Klasifikace volného přelezu je WI6+ M8.

700m dlouhý Severní kuloár na Dru odděluje od sebe vrcholy Grand Dru a Petit Dru. Dru se nachází nad ledovcem Mer de Glass u Chamonix. Do historie přelezů této linie se zapsali i Češi Josef Rakoncaj s R. Velískem. V roce 1982 se jim povedl 1.zimní výstup S kuloárem přímo.

Teplé počasí a málo sněhu v posledních letech zhoršilo podmínky pro realizaci klasických zimních výstupů v Alpách. S rozmachem drytoolového lezení však lezci už nejsou tolik závislí na kvalitě ledu a mohou tak vznikat těžké výstupy i v kasických liniích. Tak tomu bylo letos i u S kuloáru na Dru.

První třetina kuloáru představovala dříve relativně snadné lezení v 80° ledu. Podle Andreje a Marka, letos se v této části stěny lezlo ve skalních plotnách s velmi tenkými vrstvami ledu.

Klíčová, prostřední pasáž výstupu vede převislým suchým koutem s občasným ledem. Slovinci výstup zvládli asi za 13 hodin. Pro Grmovšeka to bylo nejlepší mixové lezení, které kdy absolvoval.

Severní kuloár na Dru v lednu vylezl i slovinský pár Tina di Batista a Tomaz Jakofcic, také stylem onsight. V prostřední části kuloáru však zvolili snazší směr přelezu než Grmovšek s Lukičem

Mezi další lednové výstupy Di Batisty a Jakofcice v oblasti Chamonix patří Late to Say I Am Sorry (V 5+ VI A2, 1000m), volně M7, na Aguille Verte. Výstup je z roku 1994 od Roberta Jaspera a Jorna Hellera.
Dále Scotch on the Rocks (IV M7, 450m) ve východní stěně Mt. Blanc du Tacul a Reve Ephemere d'Alpiniste (V 5 6a A2, 800m), v pravé části severní stěny Grandes Jorasses.

Následující fotografie Andreje Grmovšeka a Marko Lukice jsou z výstupu Severním kuloárem na Dru.

Zdroj:grmoclimb.net a Alpinist.com

img1

Grand a Petit Dru a Severní kuloár

Direct kuloáru

Leze Marko Lukic

Mixová délka

Převislý led

Nejtěžší délka
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.