Lezecká Revue

Ledové dobrodružství kolem Narviku

Albert Leichtfried a Benedikt Purner si zalezli v zemi polární záře a neomezených ledolezeckých možností. V Lyngenfjordu v severním Norsku přelezli také dva extremní ledové prvovýstupy .

Když přišlo pozvání na norské Lofoty za ledovým lezením od alpského klubu Norsk Tindeklub, ani chvilku jsme neváhali. Možnost vylézt si nové cesty za polárním kruhem a setkat se při tom s nejlepšími horolezci jakými jsou Marko Prezelj, Colin Haley nebo Aljaz Andere nemáte každý den. Nabídka byla tak lákavá, že se k nám připojili také dva z našich přátel, Gerry Fiegl a Paul Mair.

Mrazivý start v Lavangen

Než se vydáme za ledovým setkáním na Lofoty, chceme se porozhlédnout po nějakých ledech na pevnině v okolí Narviku.
Polární Norsko nás po našem příjezdu přivítalo dost chladně, bylo -20 ° C. Zázemí nacházíme přímo v Lavangenfjordu u majitele kempu Gard Aa, Tor-Erik Linda.

Následující den jsme ještě znaveni z dlouhé cesty a tak hledáme ledopády, které nejsou příliš daleko od silnice v Spansdalen. Jak je v severním Norsku obvyklé, zdánlivě krátký přístup se nakonec ukázal být delší, než jsme čekali. Tor-Erik nám řekl, že den je v tomhle období asi 6 hodin dlouhý. Měl pravdu, v 5 hodin odpoledne už byla tma a tak náš první výstup Soylafoss WI6 dolézáme za svitu čelovek.

V bouři na kost zmrzlí

Pomocí aplikace Google Earth objevujeme zajímavé údolí směřující ke švédským hranicím, informace kreslíme do mapy a vydáváme se za dalším ledovým dobrodružstvím.

Teploty ve vnitrozemí jsou však o deset stupňů nižší ve srovnání s Lavangenfjordem. chladný stín na dně údolí nás vyhání výš za sluncem. Rozhodnutí padá na slavný a krásný Flagbekken WI5 / 6 v Salangen. Při teplotě -16°C se ukazuje být dobrou volbou.

Druhý den se chystáme udělat další kroky směrem ke Švédsku. Avšak v mrazu -20 ° C a větru kolem 80 km / h nám lezení připadá jako příliš krutá zábava. Studený vzduch je naštěstí jenom na dně údolí, a tak o něco výš ve snesitelných -8 ° C nastupujeme do 250 metrů dlouhého, náročné ledu kolem WI6 X / R.

Zatím co celý den lezeme v relativním teple, Hannes musí čekat na dně údolí s teleobjektivem v ruce a s omrzlinami na nose.

Gerry s Paulem se ten den vydali do Sordalen, ale při -37 ° C a v bouřlivém vichru se vrátili domů, aniž zasekli zbraně do přemrzlého ledu.

Velké dny v Sordalen

Počasí se dramaticky mění. Golfský proud ukázuje svoji převahu a teplota se z mrazivých -37 ° C šplhá až k plus 9° C. Nastává pravý čas vydat se do Sordalen. Konečně nás čeká pořádné lezení, rozhodně žádné kvaky.

V rozlehlých západních svazích údolí je jedna perfektní linie vedle druhé. Některé dosahují až 700 metrové délky. Rozhodnutnou se kde začneme není snadné.

Během čtyř následujících dnů lezeme co to dá. Vedle několika přelezů úžasných ledopádů, jsme s Bennim úspěšní i ve dvou nových linkách, které patří k našim vůbec nejlepším kouskům. Patří mezi ně 700 metrový Stalker za WI6/M7 s více než 300 metry kolmého ledu a křehká ledová formace Remember Me za WI7-/M8, kterou jsme věnovali našem kamarádovi Michl Uhrmannovi.

Gerrym s Paulem se také dařilo. Vylezli dvě estetické a možná také nové cesty Reinkarnace WI5R a Golden reward WI6/M7.

Lofoten

Počasí se znovu kazí a ovlivňuje tím i naše lezecké aktivity na Lofotech. Samotná jízda do Kabelvag nám trvá o 8 hodin déle, než je obvyklé. Je silná bouře, při které rychlost větru dosahuje až 200 km / h a izoluje Lofoty od okolního světa. Tři dny vydatně prší a teploty jsou vysoko nad nulou. To má katastrofální dopad na ledy na ostrovech. I přes nepřízeň přírodních živlů prožíváme na Lofotech několik zajímavých dní v působivé atmosféře a jsme rádi, že jsme si zalezli alespoń na pevnině.

Text: Albert Leichtfried, Foto: Hannes Mair

Albert Leichtfried - www.albertleichtfried.at
Sponzoři: Marmot, Black Diamond, La Sportiva, Adidas brýle, Euro lano, Bergzeit

Benedikt Purner - www.alpine-spirits.com
Sponzoři: Marmot, duralové, Adidas brýle, Roca

Hannes Mair - www.alpsolut.com

img1

V SordalenBenni ve Flagbekken

Na Lofotech

Katedrála na Lofotech

Albert v Remember Me

Benni v Remember Me

Pod nástup v Sordalen


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.