Lezecká Revue

Écaille Épique v severní stěně Les Droites

Čtyři dny trvalo otevření nového směru v kilometr vysoké severní stěně Les Droites v Alpách trojici francouzských horolezců.
Tady je v krátkosti příběh dobrodružství výstupu od jednoho z nich, horského vůdce Patricka Pessi.

Už jako teenagera mě fascinovaly působivé linie ve velkých severních stěnách Alp. Dokonce jsem měl obrovský plakát severní stěny Droites ve svém pokoji a každý den jsem na něj hleděl. Směry všech výstupových tras jsem tak znal nazpaměť a zároveň pro mě byly velkou inspirací.

V průběhu let jsem postupně vylezl všechny klasiky v severní stěně Droites: Davaille, Ginat, Tournier Spur, a nakonec i Messner Spur.
Během výstupu Messnerem v roce 1992, jsem dostal nápad na novou cestu vpravo. Vedla by však převážně ve skále a na to v té době ještě nebyly vhodné zbraně.
Až dnes, téměř o dvacet let později, se můj projekt stal realitou. Stalo se tak díky pokročilé suché (dry tooling) technice, moderním cepínům a mačkám.

O vylezení nového směru jsem se poprvé pokusil v dubnu roku 2010 s mým přítelem Jérome Para. Neměli jsme však štěstí na počasí a nebyli připraveni na tolik bivaků ve stěně, kolik jich nakonec bylo potřeba.

Letos v zimě, když přišla delší perioda dobrého počasí v Alpách, jsem neváhal ani chvilku. Jérome neměl čas, a tak jsem se dohodl se Sebem Ratelem, členem Groupe Francie Militaire de Haute Montagne, a kolegou průvodcem Rémi Sfiliou, že do toho půjdeme společně.

Po čtyřech dnech lezení se můj starý sen konečně stal skutečností.
Až po hranu Tournier jsme lezli tři dny, odtud dalších 200 metrů těžkých mixů od M5 do M6 na vrchol. Sestup jsme stihli ještě týž den.

Resumé:
Écaille Épique, prvovýstup 1-4 února 2011, Patrick Pessi, Séb Ratel, a Rémi Sfilio,
(V, ED, M6, 90º ice 1,000 m).

Zdroj: Patrick Pessi, foto: Patrick Pessi

Další podrobnosti a fotky na blogu: compagniedesguidesdechamonix.over-blog.com

Severní stěna Les Droites v průvodci.

img1
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.