Lezecká Revue

Nebezpečí na Elbrusu

Největším nebezpečím které dosud ohrožovalo horolezce a turisty při výstupu na Elbrus, bylo počasí, respektive jeho změny.

Nedávno se objevilo další ohrožení, kvůli kterému úřady v Kabardsko-balkarské autonomní republice na jihu Ruska vydaly zákaz vysokohorských túr a zavřely sjezdovky v oblasti Elbrusu. Stalo se tak potom, co neznámí bandité poškodili výbuchem lanovku na Elbrus a ve stejné oblasti zastřelili několik turistů z Mosky.

K incidentu s lanovkou došlo nedaleko míst, odkud se nastupuje Standardní výstupová cesta jižní stěnou na Elbrus.

Ebrus je nejvyšším kopcem v Evropě, nachází se na Kavkaze v Rusku jen několik kilometrů od hranic s Gruzií. Elbrus je vyhaslou sopkou, naposledy aktivní kolem roku 50 našeho letopočtu. Má dva vrcholy, Západní s nadmořskou výškou 5642 m a Východní 5621 m.n.m..

První výstup na Západní vrchol v létě roku 1874 uskutečnili F. Crauford Grove, F. Gardiner, H. Walker, A. Sottajev, a P. Knubel. Na východním vrcholu stanul jako první Killar Hashirov v roce 1829.

Podle ČTK a Wikipedie


Elbrus


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.