Lezecká Revue

S mobilem na Everest

Mobilní sítě jsou vedle internetu dalším fenoménem, který nezadržitelně dobývá himálájské vrcholy.

Blíží se doba, kdy bude možné v nepálské oblasti Everestu používat mobilní namísto satelitního telefonu, který je zatím jediným prostředkem pro hlasové spojení se světem.

Detaily kolem používání mobilu v Himálaji zveřejnila Irene Krohn, tisková mluvčí švédské společnosti TeliaSonera, která zavádí 3G mobilní služby do oblasti Everestu.

3G je označení pro mobilní sítě třetí generace, umožňující vysokorychlostní přenos dat a nové multimediální funkce, například videohovory.

V současné době existuje 8 základnových stanic v oblasti Everestu, z toho 5 s 3G (Lukla, Namche Bazar, Everest View Hotel, Tyangboche a Gorakshep).

Základnové stanice jsou v okolí Everest poháněny jenom sluneční energií s výjimkou Lukly, která má také záložní diesel generátory.

Nepál má celkem 150 základnových stanic s 3G (Kathmandu, Biratnagar, Birgunj, Hetauda, Butwal, Dharan, Bhairahawa, Bharatpur, Itahari, Banepa, Bhadrapur, Pokhara, Nepalgunj a Janakpur).

Podle generálního ředitele úřadu Ncell v Nepálu, Sanju Koirala, je rychlost přenosu dat na úrovni 3G stanic k dispozici nejvýše na Kalapataru ( trekový kopec 5600m na cestě do base campu pod Everestem).

Cizinci mohou koupit Ncell SIM karty v Kathmandu a použít je ve svých mobilních telefonech. Kdokoliv si může koupit jeden z předplacených Ncell SIM tarifů. V případě cizinců k nákupu stačí pas.

V hlavním městě Nepálu, Kathmandů, je také možné používat iPhone, pro který je však nutné mít roaming, IPhony mají vestavěnou sim kartu, která neumožňuje výměnu.

Podle zpráv od jednoho z horských vůdců, který zajišťuje svoje služby v oblasti Everestu, není mobilní signál v Lobuche a v základním táboře Ama Dablam je pokrytí slabé.

V roce 2008 byl používán mobilní telefon českou expedicí na Kwangde Nup (6035m), vrchol nad vesnicí Thame ve stejnojmenném údolí.
Pokrytí signálem bylo velmi řídké. Nejsilnější signál byl v Namche Bazaru a v Thame jen na určitých místech ve svazích nad vesnicí.

Vzhledem ke složitému terénu v oblasti Everestu, tam jsou satelitní telefony stále potřeba.

Podle ExplorersWeb.com


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.