Lezecká Revue

Od 1.března dočasná uzávěra v Jizerských horách

Na serveru ČHS www.horosvaz.cz je uvedena zpráva, která se týka dočasné uzávěry některých skalních oblastí v Jizerských horách:

V rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ze dne 19.4.2007 o souhlasu s vyznačením přístupových cest a vyhrazení míst pro horolezeckou činnost na území národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je v podmínkách pro část oblasti Malého a Velkého Štolpichu stanovena každoroční dočasná uzávěra v období od 1.března do 30. června.

Uzávěra se týká souvislého komplexu Zahradní stěny (Z svahy Ořešníku), členěného do skalních objektů Ametyst, Bivak, Bradlo, Homole, Jeskynní blok, Jeskynní stěna, Koutová plotna, Malá plotna, Malá žlutá stěna, Plotna nad Orlím hnízdem, Spárová plotna, Stará plotna, Stojka, Úzká plotna, Velká plotna, Velké břicho, Žlutá stěna.

Výše uvedené objekty jsou ve vyhrazeném prostoru, jehož hranice je definována jako spojnice bodů – skalních objektů Stojka, Jeskynní stěna, Spárová plotna, Bivak a Bradlo.

Zákres tohoto vyhrazeného prostoru je v mapce „Detail Ořešníku a Zahradní stěny“, která je nedílnou součástí rozhodnutí. V příloze jsou rovněž pro lomové body vyhrazeného polygonu uvedeny jejich souřadnice (WPL-WGS 84).

V letošním roce, s ohledem na mírný průběh zimy, jsou Jizerské hory již několik týdnů plně využívány k horolezecké činnosti, za prakticky letních podmínek.

Zároveň však, právě s ohledem na mírný průběh zimy, je třeba již teď dát dostatečnou časovou možnost chráněným druhům dravců k výběru a nalezení vhodných míst k zahnízdění. K výběru místa pro hnízdění však potřebují tito živočichové klid a proto byla v podmínkách pro provozování horolezectví stanovena tato časová a místní uzávěra.

V údolí Štolpichu opakovaně v posledních letech hnízdil pár sokolů. V některých letech nebylo vyvedení mladých sokolíků úspěšné (pravděpodobně byli v nevhodně zvoleném místě predováni), pár se však opakovaně vrací a v loňském roce změnil místo hnízdění.

Celé znění rozhodnutí, jakož i mapky s tabulkou souřadnic jsou k nalezení v modulu skalní oblasti na stránce ČHS

Autor: Správa CHKO Jizerské hory


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.