Lezecká Revue

Kauffman a Toman na Cerro Pollone v Patagonii

Ve dnech 1. a 2. ledna vylezli američtí lezci Neil Kauffman a Jim Toman novou cestu na neslezený, východní vrchol Cerro Pollone (2579 m) v oblasti Fitz Roy v argentinské Patagonii. Cestu čítající přes třináct délek ve skále, sněhu a ledu, vedoucí ve východní stěně nazvali Re Puesto! (V, 600 m, 5.10 A1, 65o).

Nejvyšší, západní vrchol Cerro Pollone byl poprvé slezen v roce 1949 argentinským týmem po tom, co se nezdařily dva pokusy o výstup na Fitz Roy. Kauffman a Toman jsou první, kdo vystoupil na vrchol východní.

Kaufman a Toman, stejně jako Argentinci v roce 1949 plánovali lézt na Fitz Roy a to cestu Afanasieff Ridge (ED-, 5.9 A2, 1600 m, Afanasieff-Afanasieff-Abert-Fabre, 1979) , ale okolnosti jako nejistá předpověď počasí a další týmy sledující tu samou cestu je přiměly přesunout svůj pohled k Cerro Pollone. Z Piedra Negra k nástupu tedy vyrazili v noci za stříbrného svitu měsíce a svých čelovek. Za úsvitu začal Kauffman ukrajovat první délku ve vlhké, ale excelentní spáře ve spodní části skalního pilíře. Výš je čekalo 200 metrů simultánního lezní ve sněhu a firnu a tato střední pasáž výstupu je dovedla kolem 11 hodiny dopolední na hřeben. Pod Tomanovým vedením přelezli jako nůž ostrý hřeben a dostali se až pod strmou a hladkou plotnu, jejíž překonání si vyžádalo jedno kyvadlo doleva do systému mokrých spár a koutů. Další dvě úžasné délky v obtížnosti 5.10 s krátkým úsekem za A1 je přivedly až na vrchol.

Krátkou noc strávili na sestupu v Jimově bivakovacím vaku a úpatí stěny dosáhli 2. ledna ráno. Dehydrovaní, naprosto vyčerpaní, ale neskutečně šťastní se vydali na cestu zpět k civilizaci a stopem pak do jejich přechodného bydliště El Chalten.

Re Puesto! znamená v argentinském slangu ‘totálně v prdeli’, čímž chtěli v názvu cesty naznačit svůj absolutní stav vyčerpání po výstupu.

Více informací o tomto i dalších zajímavých dobrodružstvích na blogu Nail Kauffmana.

Podle
alpinist.com
Planet Kauffman


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.