Lezecká Revue

Emmett a Gadd se vracejí ke svému projektu Spray On…

Spray On nedávno popsal mladý skotský lezec Greg Boswell jako ‘psychicky nejnáročnější výstup o jakém kdy slyšel’. Převislá stěna o sklonu 45 stupňů, na kterou je doslova nasprejovaný led z blízkého, velkého vodopádu.
Jedná se o jedinečnou ledovou formaci v jeskyni, která je převislá jako ty nejtěžší, skalní, sportovní cesty, ale leze se 100% po ledu.

Spray On se leze na jednu délku a cesta je jištěná nýty. Nová cesta, kterou se chystají Emmett a Gadd vytvořit by měla vést celým stropem jeskyně a měla by mít kolem 150 metrů. Cesta se nachází v Britské Columbii, v národním parku Wells Gray, hned u vodopádu Helmcken.

Tim Emmett na blogu Epicentre Blog pravidelně aktualizuje vývoj svého projektu. Naposledy k tomu napsal:

Jsem na místě. Led je úžasný. Na dalších pár dní se má trochu oteplit, tak doufám, že ne moc. Zatím tady nikdo jiný není, protože Skalnatými horami se prohnala velká sněhová vichřice a laviny uzavřely na několik dalších dní přístupové cesty. Will uvíznul v Canmore a čeká, až se bude moct pohnout dál.

Sledovat vodopád je něco neskutečného. Je tak vysoký jako Hilton v Manchesteru! V jeskyni visí tisíce ledových dýk, některé velikosti autobusu. Sem tam se nějaká s rachotem zřítí dolů. Člověk si připadá jako na jiné planetě.

Je absolutně nemožné říct, kde vede naše původní cesta. Je to tu po roce úplně jiné. Mrznoucí voda rozervala část stropu jeskyně a myslím si, že některé naše nýty jsou na obrovských blocích ležících na zemi!

Tim Emmett je extrémní lezec kombinující lezení ve vysoké obtížnosti jak na skále tak v ledu, s base jumpingem. Z prvovýstupů má na svém kontě např. Muy Caliente, v současné době nejtěžší cestu v oblasti Pembroke, v obtížnosti E10 6c. Čas tráví Emmett většinou mezi Anglií a Kanadou.

Will Gadd je kanadská obdoba Emmetta. Kombinuje těžké skalní, mixové a ledové lezení s paraglidingem. Získal několik zlatých medailí na X Gammes a světovém poháru v lezení v ledu a čtyřikrát byl šampiónem v kanadském národním poháru.

Podle ukclimbing.com


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.