Lezecká Revue

Compressor Route na Cerro Torre.

V minulém roce se rakouský lezec David Lama pokoušel o první volný přelez cesty Compressor route na impozantní patagonskou věž Cerro Torre. Společně s Lamou odjel do Patagonie také filmový štáb jeho sponzora, který měl průběh výstupu natáčet.
Pro transport materiálu a štandy filmaři navrtali v cestě asi šedesát nýtů. Z části tak vytvořili novou slaňovací trasu ze sedla Col de la Patiencia a další nýty přidali i ve směru výstupu nad sedlem.

Přestože legendární italský horolezec Cesare Maestri v roce 1970 umístil během prvovýstupu na Cerro Torre značné množství nýtů, filmový štáb nýtoval i tam, kde Maestri použil přirozené jištění.

Proti způsobu, jakým pojal David Lama volný přelez Compressor route, se zvedla vlna kritiky. Nejvíce obhajoval tradiční pojetí patagonského lezení italsko - argentinský horolezec a patagonský historik Rolando Garibotti.
Ten také letos z části vyčistil Compressor route od filmařských nýtů a haulbegů. O svém počinu informoval veřejnost na webu Supertopo.com.

Cesare Maestri a Cerro Torre

Cesare Maestri byl italský horolezec a spisovatel, který se v roce 1959 poprvé pokusil společně s Toni Eggerem a Cesarino Favaou o výstup na do té doby neslezené Cerro Torre. Tehdy se Fava předčasně vrátil zpět do tábora a Maestri s Eggerem pokračovali ve výstupu na vrchol Cerro.

Když se Maestri s Eggerem po šesti dnech nevrátili zpět, Fava se rozhodl jít oběma naproti.
Maestriho nalezl vyčerpaného na úpatí Cerro Torre, Egger nikde nebyl. Podle Maestriho slov se jim podařilo vylézt až na vrchol, ale při cestě zpět Toniho Eggera smetla lavina.
Dodnes se však s jistotou neví, zda Maestri s Eggerem na vrchol opravdu vylezli. Maestriho popis výstupu nad posledním místem, které ještě ve třech s Favou dosáhli, byl vždy značně nejasný.

V roce 1970 se Cesare Maestri pod Cerro Torre vrátil a na jihovýchodní straně se pokusil vylézt další novou cestu, která dostala později název Via Compressor. Maestri během výstupu totiž používal benzínový kompresor k pohonu vrtačky, kterou vrtal nýty v kompaktních partiích stěny a používal je pro postup vzhůru. Maestriho zastavila až ledová houba, která pokrývá vrchol Cerro Torre, výstup tak nedokončil.

Podle Supertopo.com a Wikipedie


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.