Lezecká Revue

Zahir 8b+, poslední letošní extrém bratrů Pou

Bratři Iker a Eneko Pou zakončili letošní sezonu v Alpách třetím přelezem cesty Zahir 8b+ ve švýcarském Wendenstöcke v Bernských Alpách. Úspěšnému RP přelezu předcházeli 4 dny nácviku.
Cestu vylezli v původním směru tak, jako prvovýstupci Iwan Wolf a Gunter Habersatter v roce 2004.

Prvního opakování se Zahir dočkal v roce 2009 od Jörg Andrease a Felixe Neumärkera. Oba Němci klíčovou délku vylezli v prodloužené variantě proto, že podle nich byla příliš brzy zakončena a její obtížnost zvedli na 8c.

Podle Ikera a Eneka je originální varianta za 8b+. Velkým problémem však bývá často mokrý závěr poslední délky.

Zahir je zatím poslední cesta, kterou oba baskičtí bratři přelezli během svého tažení za nejtěžšími výstupy v evropských horách. Patří mezi ně také:
Solo per vecchi guerrieri od Zanoly v severní stěně El Colaz ve Vette Feltrine v Dolomitech, cesta Pan Aroma 8c od Alexe Hubera v severní stěně Cimy Ovest di Lavaredo v Dolomitech, obě v roce 2010. Prvovýstup Orbayu 8c+/9a na Naranjo de Bulnes ve Španělsku v roce 2009 a opakování cesty Silbergeier 8b+ od Beata Kammerlandera v roce 2002.

Podle Planetmountain.com


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.