Lezecká Revue

Snowboardový sjezd na Nanga Parbatu

Ke konci letní sezony v Karakoramu se povedl polskému snowboardistovi Marcinu Jaskolkovi v historii první sowboardový sjezd na Nanga Parbatu.

Marcin sjel z výšky 6200m do 4600m, pro výstup a následující sjezd použil normální Kinshoferovu cestu v Diamírské stěně.
Mladý Polák původně plánoval sjezd Messnerovou cestou, ale častý pád lavin v této linii změnil jeho rozhodnutí.

Trasu pro sjezd začal připravovat se svým parťákem Piotrem v prvním kempu ve výšce 4800m. Odtud natáhli fixní lana až do výšky 5300 metrů, kde je počasí donutilo k návratu zpět do C1. Nastalo období oteplení. Zýšená frekvence lavin poškodila fixy a laviny poškodily i kemp v C1.

Po několika dnech přestalo sněžit, Poláci využili zlepšení počasí a natáhli fixní lana až do 6200m. V této výšce terén začal nabírat na strmosti až 60° a další výstup pro sjezd se jevil příliš komplikovaný.

Při dalším výstupu do výšky 6200 metrů si Marcin připevnil na záda svoje prkno. Když dosáhl konce fixů, musel se po 20 minut rozcvičovat a soustředit. Za dalších patnáct minut už přijížděl ke stanu v C1 ve výšce 4600 metrů a měl za sebou historicky první snowboardovou linii na Nanga Parbatu.

Podle: Explorersweb.


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.