Lezecká Revue

Direttissima na Jagerhorn - Monte Rosa

Již několik let mě tíží v hlavě myšlenka na přelezení Colton / McIntyre v severní stěně Grandes Jorasses. Před pár týdny se zdálo, že k mému vysněnému výstupu konečně dojde, ale souhrou nešťastných náhod to zase nevyšlo.

Teď to chci zkusit znovu. John Pagnoncelli mě však volá každý den a přesvědčuje k prvovýstupu v přímém směru na Jagerhorn.
Jagerhorn je vrchol ve východní stěně Monte Rosy vysoký 3939 m. Právě ta jedna délka do 4000m z něj dělá nejvyšší třítisícový vrchol v mohutné východní hraně Monte Rosy.

Nechal jsem se přesvědčit a tak Jorasses budou muset ještě počkat. Než stačím říci ok už stoupáme od campu v Belloni. Máme před sebou převýšení 1460 metrů až na vrchol. Z toho je asi 500 metrů přístup a kolem 900 m lezení. V dolní části ledovce pod východní stěnou nasazujeme mačky a hledáme cestu pod základnu stěny.

Výstup

Začnínáme stoupat. Terén je strmější, než jsme čekali. Navazujeme se a střídáme se v mixových délkách až po první úsek ledu.
Ferdinand tahá, led je fantastický. Dostáváme se znovu na skálu, zatínáme naše cepíny do ojíněné skály a připadáme si jako ve Skotsku.
Jsme v polovině cesty na hřeben. Třesu se zimou na štandu a už se těším do bivaku Gallarete pod vrcholem Jagerhornu.

Po dalších hodinách konečně dolézáme po vrcholovou hranu. Moje nohy se klepají zimou a mám pocit, že silný vítr nade mnou mě strhne zpátky do údolí. Ještě dvacet metrů a otvíráme dveře bivaku Gallarete.
Zdá se, že to nejhorší je za námi. Zima se na nás podepsala natolik, že na sestup čekáme do rána.

V polovině noci se Ferdinand probouzí a zjišťuje, že necítí prsty. Ráno je krásně, ale John má také necitlivé prsty u nohou a tak všichni souhlasíme, že není nutné riskovat větší omrzliny. Za chvíli už letíme vrtulníkem do doliny. John s Ferdinandem musí nutně na vyšetření do Turína a já si dám konečně oblíbené ravioli, grilovanou zeleninu, jablečný koláč se šlehačkou a sklenku červeného vína.

Jagerhorn, Direttissima
TD+, sníh 60°, led 70°/80°/90°, mixy M5
Ferdinando Rollando, Giovanni Pagnoncelli, Daniele Nardi.
22 října 2010.

Monte Rosa s vrcholem Dufourspitze (4634m) je nejvyšším kopcem ve Švýcarsku a po Mont Blancu druhým nejvyšším kopcem v Alpách. Patří mezi 22 alpských čtyřtisícovek. Východní stěna Monte Rosy je dobře viditelná z italského Macugnaga, je 2470m vysoká a pro svojí mohutnost se nazývá himalájskou stěnou v Alpách.

Masív Monte Rosy má z italské, východní strany vysokou hranu na které je devět vrcholů nad 4000 metrů. Mezi poslední čtyři nejnižší vrcholy ve východní hraně patří Jagerhorn (3939m), Piccolo Fillar (3552m), Gran Fillar (3675m) a Cima di Iazzi (3804m).

Podle Daniele Nardi, foto Daniele Nardi

GPS souřadnice Jagerhornu: 45.99650, 7.99040


Jagerhorn

img1

Direttissima na Jagerhorn

Vlevo vrchol JagerhornuFerdinando Rollando, Giovanni Pagnoncelli, Daniele Nardi
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
adoplnil: Honza, 28.10.2010
Doplnil jsem souřadnice Jagerhornu a jeho pozici na mapě.
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.