Lezecká Revue

Kurt Albert

Legendární německý lezec Kurt Albert (56) se vážně zranil při pádu na via ferratě Höhenglücksteig v Bavorsku.
Ihned po pádu byl převezen do nemocnice, kde na následky svých zranění po několika dnech zemřel.

Kurt Albert byl jedním z prvních, který začal prosazovat sportovní styl lezení.
Ve své domovské Frankenjuře, v sedmdesátých letech minulého století, začal poprvé používat u cest označení červený kruh (Rot Kreis), nebo červený bod (Rot Punkt). Jako jeden z prvních si totiž uvědomil rozdíly ve způsobu přelézání cest.
Pomohl tak ke zcela zásadní změně klasifikace, která se od té doby používá při hodnocení obtížnosti sportovních výstupů.

Goldenes Dach (VIII+), Entsafter (VIII+), Erazerhead (VIII+), Sautanz (IX-), Humbug (IX-), Luftballondach (IX) nebo Magnet (IX), jsou názvy některých cest Kurta Alberta které po sobě zanechal ve Frankenjuře. Mnohé z nich dnes patří mezi nejčastěji lezené klasické extrémy.

Albert praktikoval sportovní lezení také v horách, kde vylezl nové cesty na Madagaskaru, v Krakoramu, v Patagonii nebo na Baffinových ostrovech.

Cesty Eternal Flame (IX-/A1) na Nameless Tower v Karakoramu, Riders on the Storm (IX/A2) na centrální věž Paine a Royal Flush (IX) na Fitz Roy v Patagonii na kterých se Kurt Albert společně s Wolfgangem Güllichem, Stefanem Glowaczem a Berndem Arnoldem podílel, dnes patří k nejobtížnějším výstupům, které byly ve vysokých horách přelezeny.

www.kurt-albert.de

img1

Torre Centrale Paine, foto:J.Kreisinger

Nástup do cesty Riders On The Storm, foto:J.Kreisinger
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.