Lezecká Revue

Portugalci v Pákistánu

Obrovské záplavy, které letos postihly velkou část Pákistánu, mají na svědomí mnoho obětí.
Díky šířícím se infekcím jejich počet neustále roste. Obyvatelstvo postižených oblastí je závislé na humanitární pomoci vyspělého zbytku světa.

Cesta z Islámábádu do Skardu, který je východiskem do oblastí Karakoramu, je zablokována kameny a hlínou z okolních svahů. Většina mostů je zničena a letecká doprava pro špatné počasí vázne.

Navzdory těmto podmínkám se portugalští horolezci Leopoldo Faria, Rui Rosado, Ana Silva a Bruno Gaspar rozhodli prozkoumat dosud nevylezené směry ve velkých stěnách Nangmah Valley v jihovýhodním Karakoramu.

Cesta džípem z Islamabádu přes Skard do Kanday jim zabrala 3 a půl dne. Z Kanday do údolí Nangmah je možné pokračovat už jenom pěšky.
Za běžných podmínek jde o pěkný trek. V současné době je však trasa komplikovaná skalními bloky, které se v důsledku silných dešťů sesuly.
V okolních vesnicích jsou zavalená a rozpadlá obydlí.

Omezené množství zásob, které portugalští horolezci rozdali po cestě, jen symbolicky pomohlo několika lidem z rozpadlých vesnic.

Původním cílem expedice bylo údolí Charakusa. Díky špatným podmínkám se nakonec horolezci zaměřili na okolní stěny Amin Brakku v údolí Nangmah, kde se jim podařil prvovýstup v dosud bezejmenné stěně.
550 m dlouhé 7a+ pojmenovali Off-Dido a stěnu nazvali Babar Wall po svém kuchaři.

Podle Planetmountain.com

Karakoram na severovýchod od Skardu


img1

Amin Brakk v údolí Nangmah
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.