Lezecká Revue

Vysvobození na Illimani

Po třech měsících příprav v bolivijské Cordillera Real, Rakušan Florian Hill a jeho tým přelezli nový směr v jižní stěně Illimani (6439m).
K prvovýstupu přidali ještě kompletní traverz celého hřebene masívu Illimani. Lezení jim zabralo 6 dní.

Vysokohorskému podniku na nejvyšší hoře Cordillery Real ještě předcházel prvovýstup Chamaka na Serkhe Khollu (5546m).

Šestitisícovka Illimani není jen nejvyšším kopcem v pohoří Cordillera Real. Pro obyvatele La Paz, hlavního města Bolívie, má především význam symbolu a ten je zobrazen na znaku jejich města.

Po staletí se obyvatelé La Paz sžívali s horou ležící na jih a vytvářeli si k ní mystický vztah.
Někdo ji nazývá Illemana 'Tam, kde se rodí slunce', jiní ji dávají jméno Jilir Mamani 'Nejstarší syn' ,nebo jeden z vrcholů má název Khunu Urucuncu, 'Sněžný medvěd'.

Hans Ertl filmový tvůrce a kameraman, prvovýstupce cest na Ortler a v severní stěně Königspitze v rakouských Alpách považuje nejvyšší vrchol Cordillery Real za jednu z nejkrásnějších hor světa.
Lionel Terray, legendární francouzský alpinista poloviny minulého století, zas viděl jižní stěnu Illimani jako nesmírně obtížnou a neslezitelnou.

Deliver me

Pokaždé co jsem ráno vykoukl ze stanu v našem basecampu , byla Illimani zahalen do těžkých mraků.
Její jižní stěna má zvláštní mikroklima a je orientačně velmi složitá. Nejdříve musíte oboje pochopit, než se putíte do lezení.

Nějaký čas trvá, než s Robertem vybereme správný směr. Nakonec se rozhodujeme pro strmý kuloár v pravé části stěny.
Basecamp opouštíme brzy ráno v naději, že ve zdraví překonáme zrádný ledovec plný seraků až k začátku kuloáru.

Cesta je příliš komplikovaná pro jednodenní přístup. Zřizujeme proto druhý basecamp už nedaleko nástupu do kuloáru, který se odtud jeví mnohem strměji než vypadal minulého dne.

Do cesty nastupujeme další den ve tři ráno. Počáteční délky potvrzují strmost. Dosahují sklon až 95° a tahají z nás spousty síly.

Nasledují zvětralé skalní prahy a ledová pole, která nás postupně dovádějí až do 6000 metrů nad mořem. Tady dolézáme do kvalitního firnu, ze které se však dostáváme do další vyledněné partie. Po tenkých vrstvách ledu konečně dolézáme pod vrchol kde bivakujeme.

Následující dny nás čeká traverz ostatních vrcholů Illimani. Po 6 dnech lezení konečně přichází vysvobození. Zcela vyčepaní se dostáváme zpět do našeho basecampu. Nové cestě v jižní stěně Illimani a kompletnímu traverzu celého masívu dáváme proto jméno Deliver me (Vysvoboď mě)

Deliver me
obtížnost: VI, WI6, M6+, E5
1700m lezení

Podle Floriana Hilla, foto:Florian Hill

Expedici sponzorovaly firmy: LOWA, MARMOT, DEUTER, LEKI, SUUNTO, STUBAI, LÖFFLER, UVEX, REWITEC, HOEHENBALANCE, www.clubmanager.at

img1Topo výstupu
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.