Lezecká Revue

Za padesát hodin na Gasherbrum I

Deset dnů poté co v bezvadném počasí strávili Radek Jaroš, Libor Uher a Petr Mašek hodinu siesty na vrcholu Gasherbrumu II (8035m), Jaroš s Uhrem dolezli také na vrchol Gasherbrumu I (8068m).

I přes dlouhotrvající sněžení ještě během noci vyrazila dvojice Radek Jaroš a Libor Uher k výstupu na GI. Šance na vrchol byla s ohledem na bídnou předpověď počasí minimální.
Podobně jako Radkovi před dvěma roky na Makalu se však nečekaně zlepšilo počasí a oba horolezci vylezli po padesáti hodinách také na GI.

Znovu se ukázalo že mikroklima v určitém místě (oblasti) na Zemi tam má zásadní vliv na počasí a může tak jít zcela proti celkové předpovědi.

Nejlépe fyzicky disponovaný se ukázal být Libor Uher. Ve vysokých nadmořských výškách nad 6000 metrů však měly výhodu především přirozené dispozice Radka Jaroše.

Vzájemná psychická podpora a přizpůsobení tempa byly dalšími faktory, které pomohly oběma horolezcům k úspěchu.

Cílem Radka Jaroše je v rámci projektu Koruna Himálaje zdolat postupně všech čtrnáct osmitisícových vrcholů bez použití podpůrného kyslíku, což doposud dokázalo jenom dvanáct horolezců.
Díky úspěchu expedice Double Gasherbrum se Radek výrazně přiblížil splnění svého snu. Zbývají mu již jen tři vrcholy, K2, Lhotse a Annapurna.

img1
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.