Lezecká Revue

Italský prvovýstup na Torre Centrale Paine

Rolando Larcher, Fabio Leoni a Elio Orlandi dokončili 7. ledna 2008 novou cestu ve východní stěně Centrální věže Paine.
Cestu nazvali El Gordo, El Flaco y l'Abuelito' (1250m ,7a+, A3+).

Nová 23 délková cesta dosahuje nejvyšší volně lezené obtížnosti 7a+ v několika až 70 metrů dlouhých délkách. Několik délek je lezeno technicky za A3+.

Výstup je veden v téměř ideální diretissimě. První pasáž stěny lezli italští lezci asi tři dny, během kterých transportovali do stěny materiál a zásoby pro následující jedenáctidenní souvislý výstup až na vrchol.

Je to již druhý prvovýstup tohoto lezeckého týmu v Torres del Paine. Minulý rok se jim podařilo vylézt 700 metrovou linii Osa ma non troppo na Cerro Cota 2000.

V oblasti Torres del Paine působili i čeští lezci. V roce 2000 Filip Šilhan, Marek Holeček a David Šťastný vylezli ve východní stěně Torre Centrale vlastní variantu Macaroni Poridge Junction, 8 A3+ .

O dva roky později pak David Šťastný s Janem Kreisingerem přelezli jako druzí německý výstup Riders on the Storm, který vede také ve V stěně Centrální věže. O Riders se v roce 2006 pokoušeli i brňáci Pavel Kryze s Richardem Jurečkou, měli však smůlu na počasí.

Dalším významným českým přelezem v oblasti Paine bylo opakování americké cesty The Dream, 5.10/A4+ na Cerro Escudo v dolině Ticha M.Holečkem, T.Rinnem a T. Sobotkou.

Související články: Patagonská Jízda vichřicí

Podle:planetmountain.com

img1

Torre Centrale, východní stěna
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.