Lezecká Revue

Radek Jaroš míří na Gasherbrumy.

V sobotu 5.června 2010 odlétá skupina horolezců pod vedením Radka Jaroše do Pákistánu na expedici Gasherbrum I - Gasherbrum II 2010. Jak název expedice napovídá, Radek Jaroš s týmem se pokusí vylézt na dva osmitisícové vrcholy Gasherbrum I (8068m) a Gasherbrum II (8035m).
Oba kopce leží v druhém nejvyšším pohoří světa Karakoram v Pákistánu.

Výstup v přímém přenosu

Expedice se také pokusí společně s Českou televizí uskutečnit přenos z co největší výšky na noteboocích Lenovo ThinkPad X301, které tvoří technické zázemí expedice.
Pokud se přímý přenos podaří uskutečnit z výšky nad 5500 metrů, šlo by o skutečnou raritu, jelikož se to doposud žádné televizi ze střední a východní Evropy nepodařilo.

Cíl expedice

Expedice je rozdělena do dvou částí. Nejdříve se všichni členové týmu pokusí vylézt expediční stylem na Gasherbrum II.
Je třeba připomenout, že v expedičním stylu lezení půjde o postupné budování výškových campů s možnými návraty zpět do táborů s nižší nadmořskou výškou. Členové expedice však nebudou používat nosičů.
Výstupu se účastní i Martin Josef Havlena - zakladatel značky kol Author a televizní moderátor a sportovec Stanislav Bartůšek, kteří ještě nevylezli na žádnou osmitisícovku.

V případě úspěšného výstupu na G II, se trojice Radek Jaroš, Petr Mašek a Libor Uher pokusí o výstup na Gasherbrum I. Tentokrát půjde o novou, ještě nevylezenou trasu.
Prvovýstup by měl vést nedokončeným směrem, o který se také pokoušeli v minulém roce Marek Holeček a Zdeňek Hrubý. Styl výstupu by měl být alpský, to znamená bez předchozího zásobování postupových táborů a bez návratů zpět do kempů s nižší nadmořskou výškou.

Návrat z expedice je očekáván koncem července.

O členech expedice

Radek Jaroš je světoznámý horolezec a všestranný sportovec. Prozatím vystoupil na devět osmitisícových vrcholů. Mezi první osmitisícovky na které vystoupil, patří také Mt. Everest (8848m). Na svém kontě má skalní i ledovcové vrcholy čtyř kontinentů. Je autorem knih Dobývání nebe, Hory shora a výstavy velkoplošných fotografií Himaláj 1000 až 8848 m.

Petr Mašek patří k nejzkušenějším českým horolezcům. Stanul na vrcholu Broad-Peaku (8 047 m) a Sisha Pangma (8 046 m). Účastnil se několika dalších himálajských expedic. V roce 2001 vylezl Česenovým pilířem na K2 do výšky 8000 m, v roce 2009 se dostal do výšky 8 350 m při cestě severozápadním hřebenem na Mt. Everest.

Libor Uher je instruktor horolezectví ČHS a všestranný sportovec. Několikrát se účastnil extrémních závodů i Adventure race. V roce 2008 stanul na vrcholu jedné z nejobtížnějších hor světa – K2 (8 611 m), v roce 2009 se dostal do výšky 8 350m při cestě severozápadním hřebenem na Mt. Everest.

Stanislav Bartůšek je známý televizní moderátor a vášnivý sportovec. Dvakrát stanul ve výšce 7 000 m, a to při výstupu na Cho Oyu v roce 2003 a Mount Everest v roce 2006. V roce 2007 stanul spolu s Miroslavem Jakešem na severním pólu. Dále úspěšně startoval na Ironman Hawai či Vasově běhu.

Martin Josef Havlena je zakladatel značky kol Author. Díky svým obchodním cestám se dostal do řady národních parků a vysokých hor v severní Americe, Taiwanu, Japonsku, nebo Číně. Několikrát se účastnil expedic v Indonéských pralesích. V rámci přípravy na himalájskou expedici absolvoval výstupy v Alpách, na Taiwanu, Kilimanjaru nebo argentinských Andách na Aconcaque.

img1

Petr Mašek a Radek Jaroš

Radek Jaroš a Libor Uher

Stanislav Bartůšek
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.