Lezecká Revue

Albigna, skrytá krása Bergellu

Ti z vás, kteří se těžko smiřujete s příchodem období tepla a rádi byste ještě zasekli svoje zbraně do ledu, nemusíte zoufat. Navštivte oblast Albigna ve Švýcarsku. Leží pár minut od proslulých žulových bigwallů Pizzo Badile, Pizzo Cengalo nebo stěn horské skupiny Sciore.
Sníh a led tady vydrží často až do května.

V létě naleznete v Albigna stovky cest v pevné žule, od stupně 4 (částečně vynýtované) až po tradicionalistické osmy. Délka cest se pohybuje od 100 do 800 metrů. A to vše pouhých 30 minut od chaty.

V zimě je Albigna místo velice izolované a chladné. Naleznete zde jen málo lidí, kteří se snaží na lyžích dosáhnout okolní ledopády a kuloáry.
Nejlepší podmínky pro výstupy v ledu jsou obvykle v pozdní zimě, nebo během prvních jarních dnů, kdy sníh v horní části stěn je konsolidovaný. Není také dobrým nápadem být pod nástupem v době, kdy máte slunce přímo nad hlavou.

Na začátku 90. let zde vznikly dva výstupy ve směru dlouhého sněhového výrazného kuloáru. Letos, 16. dubna, trojice italských horolezců Fabio Elli (ledový nadšenec), Emanuel Panizza (horský vůdce) a Daniele Castellani (fotograf) objevila a vylezla další, dosud nevylezený kuloár. Novou ledovou linku nazvali Hidden Beauty (Skrytá krása), pro její obtížnou dostupnost.

Od parkoviště u stanice lanovky Pranzaira v 1190 metrech potřebujete asi 3 hodiny, abyste nastoupali, nejlépe na sněžnicích, o 1200m výše pod první nástupovou délku Skryté krásy.

Po první, 60 metrů dlouhé délce v kvalitním modrém ledu následují dvě lehčí. Potom se dostanete pod úzkou ledovou linku, kterou následují dvě obtížné délky se sklonem 70° - 90°.
Po přelezení této klíčové pasáže buď slaníte, nebo můžete pokračovat až na vrchol Pizzo Balzetto ve výšce 2800 m. Pokud se rozhodnete pokračovat, počítejte se dvěma dny lezení.

Popis výstupu Skrytá krása:

Hidden Beauty, 220 m, V/4+, Sever.

16.4.2010 Fabio Elli, Emanuel Panizza e Daniele Castellani

Přístup:

Parkujte u stanice lanovky Pranzaira, 1190m, ještě ve Švýcarsku. Sledujte letní stezku k prvnímu dřevěnému mostu přes řeku. Na druhé straně řeky pokračujte 90 minut k poslednímu velkému ledovému žlabu. Pokračujte vzhůru dalších 90 minut až pod kuloár. Výškový rozdíl 1200m , 3 hodiny.

  • L1: Lez středem prvního bigwallu, 60m, 80°-90°.
  • L2: Zaštanduj co nejvýše to půjde a pokračuj poslední ledovým splazem, 30m, 50°.
  • L3: Sleduj sněhový kuloár a zaštanduj pod těžkými sněhy. Budeš potřebovat Deadmana (sněhovou kotvu), 60m 50°.
  • L4: Směřuj pod ledový kuloár viditelný vpravo, 30 m, 60°.
  • L5: Lez úzkým žlabem po tenkém ledu skrz vertikální komín, 40-50m, 70° až 90°.
  • Odtud pokračuje kuloár už v menším sklonu, kolem 40° až na hranu, kde můžeš slanit, nebo pokračovat až na vrchol Pizzo Balzetto.

Sestup:

slaněním po abalakovových hodinách.

Materiál:

lana 2x 60m, 12 vývrtek do ledu, jednu kratší,2 střední vklíněnce (frendy), Lyže nebo sněžnice pro přístup.

Pozor, kuloár je nebezpečný na pád lavin, sledujte proto lavinovou předpověď!

Na závěr, jménem Fabia Elli, chci poděkovat Climbubu (Mauro Bubu Bole) a Stefano Azzali za vybavení do ledu a www.danielecastellani.com za krásné fotky.

Papírový průvodce

Text: Fabio Elli

Foto:www.danielecastellani.com a Fabio Elli.

img1

foto: Daniele Castellani

foto: Daniele Castellani

foto: Daniele Castellani

foto: Fabio Elli

foto: Fabio Elli

foto: Daniele Castellani

foto: Daniele Castellani
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.