Lezecká Revue

Kam za sněhem a ledem do Alp II.

Dnes představíme dva ledy v rakouském Gasteinu, Mordor a Supervisor .

Mohutné ledové splazy obou ledopádů jsou bezprostřední sousedé. Táhnou se v údolí Gasteinertal u Salzburgu v pohoří Hohe Tauern (Velké Taury) a svojí délkou kolem 300m se řadí k nejdelším v Rakousku.
Oba ledy mají vedle polohy společné i to, že byly přelezeny sólo. Mordor má pravděpodobně několik sólo přelezů, jeden z nich se povedl také českému lezci Janu Doudlebskému v roce 2004.
Nedávno zaznamenal první sólo přelez i obtížnější Supervisor. Letos v lednu se povedl Rakušanu Rudi Hauserovi.

Navzdory zmíněným sólo přelezům však oba ledopády představují obtížné vícedélkové výstupy, které bychom neměli podceňovat.

Mordor je šestidélkový led (300 m) za WI5. Obtížnost graduje ve třetí délce za WI5 a čtvrté WI5- , ostatní délky se pohybují mezi WI3 - WI4. Prvovýstupcem je uváděn Edi Koblmüller v roce 1986.

Sousední kousek Suprevisor WI6, 270 m patří k velmi vážným ledům. Jeho přelezení se řadí k nejobtížnějším ledovým výstupům v údolí Gasteinertal. Prvovýstup vylezli 18. ledna 1991 Joseph Steinbacher a Hanse Zlöbl za 8 hodin. Jak jsme již uvedli, letos zaznamenal také první sólo přelez od Rakušana Rudi Hausera.

Příjezd do oblasti:

Ze Salzburgu na Bischofshofen , dále na Bad Hofgastein a Bad Gastein. Ve směru na Böckstein vlevo na Anlauftal . Parkování je za Werkswohnungen.
Eisarena je dobře vidět přímo z parkoviště. Oba ledopády jsou v pravé části Arény.

Fotky z Mordora a Supervisora

img1

Vlevo Mordor, vpravo Supervisor. Foto: Kleboň, www.klebon.ic.cz .




Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.