Lezecká Revue

Wendenstock, švýcarské vápno

Chcete se potrápit vícedélkovým lezením, ale nechcete ztratit nic z komfortu sportovního lezení? Doporučuji vám navštívit švýcarskou oblast Wendestock.

Ve vápencových stěnách Tälistock, Pfaffenhut, Grossen Wendenstock a Reissend Nollen, které nad horsku usedlostí Wendenalp dosahují až do výšky 2400m, je k výběru více než 60 výstupů.

Příznivé podmínky jako jižní orientace stěn a většinou pevná skála, umožnily mimo jiné vytvořit i místní extrémy. Těmi jsou například cesty Cleopatra 8a na Reissend Nollen nebo Jednicka Nr.1 7c+ na Pillar del Dom.

Obtížnost většiny ostatních výstupů se pohybuje převážně mezi stupni 6c a 7b+.Jsou tu však i dvě cesty klasifikace 6a a několik za 6b,6b+.

Počátky lezení ve Wendenu se datují do roku 1960. Tehdy vznikají cesty Lupus 6a na Pfaffenhut (17 délková cesta od P.Lechnera a K. Oschnera) a Inwy-Bielmeier 6a+ na Tallistock. V roce 1988 přichází první vlna obtížných výstupů, kterou vyvolali bratři Yves a Claude Remy.Vytvářejí zde mimo jiné i cesty Lupus a Stars away (obě 6c+).

Ty pravé extrémy však přináší až devadesátá léta. RP přelezem Cleopatry 8a Brunno Pfaffenem a F.Tscherrigem, nastává v přístupu k lezení v této oblasti definitivni zlom. Ve wendenských stěnách vznikají další RP přelezy starých cest a dávají jim statut extrémně obtížných směrů. Jde zejména o cesty Blue Lagune (RP 7b+, bratři Huberovi), Andorra (Rp 7c, H.Sigrist) a Jednicka Nr.1 (Rp 7c+, G.Bühler).

Přestože je oblast doménou zejména extrémních skalních lezců, přijdou si na své i milovníci zajištěných cest. Ve strmých srázech Gadmerflue (2778m) je vedena těžká, souvisle zajištěná cesta Tälli, zřízená na počest 100. výročí založení spolku horských vůdců v údolí Hasli. Východiskem pro zajištěnou cestu Tälli je chata Tällihütte (1720m), která stojí jižně od vrcholu Tällistock (2580m).

Příjezd do oblasti
Oblast leží v Berner Oberland asi 100 km jižně od Luzernu, mezi Meiringenem a průsmykem Sustenpass. Do oblasti lze dojet z Luzernu po dálnici N2 směrem na Gotthard. Na sjezdu na Stansstad odbočíme na Alpnach/Sarnen, potom na Giswil a Brünigpass. V Meiringenu zvolíme směr Interkirchen/Sustenpass, za Gadmenem odbočíme vlevo na Wendenalp. Po silnici se dostaneme až na parkoviště u statku, nad kterým jsou stěny.

Kempování
Po dohodě s majitelem statku ve Wendenalpu na parkovišti.Nebo v penzionech, například v Gadmenu.

Cesty a materiál
Většina cest je vynýtovaná, hodí se sada stopperú a frendy do velikosti #3. Jde převážně o lezení v kolmém, místy převislém, pevném vápenci. Cesty mají převýšení 200-550m, vystačíme si se dvěma 60m lany.

Období na lezení
Od jara do podzimu

Mapy
CH 255T Sustenpass 1:50 000 Landeskarte der Schweiz CH 37 Brünigpass 1:100 000 Landeskarte der Schweiz.

Průvodce
Scweiz extrem - Kalk od Jürg von Känela, lze ji koupit v Meiringenu ve sportovních obchodech.

img1

stěna Pfaffenhut nad statkem ve Wendenalp

Patent Oschner klas. 8

centrální část stěny Pfaffenhut
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.