Lezecká Revue

Pozor při lezení v tropech

Zima je tady. Hned z počátku přišla s velkorysou nabídkou hromad sněhu a teplot pod nulou. U některých z nás však i v zimě vítězí touha po lezení v teple. Začíná tedy i období návštěv oblíbených tropických destinací Thajska, Vietnamu, Dominikánské republiky, atd.

Ale dříve než se pustíte do lezení v některé z tropických oblastí, dejte si pozor na nebezpečí selhání jistících bodů (z nerezové oceli). Vzhledem k několika nedávným neštěstím vydala UIAA varování o nebezpečí selhání kotvících jistících bodů (z nerezové oceli) na odjištěných cestách v tropických přímořských oblastech.

Podle UIAA první vzorky odebrané v některých tropických přímořských oblastech ukázaly, že přibližně 10 až 20% kotev by mohlo mít maximální pevnost sníženou na 1 až 5 kN! Jen abyste věděli, běžné pády při lezení zatěžují jistící kotvy silou 1 až 5 kN. UIAA standardy vyžadují pevnost fixního ukotvení minimálně 22 kN.

Z internetových stránek UIAA: 'Celkově lze konstatovat, že se některá pevná ukotvení zlomila pouze váhou lezce. Všechny zkoumané poškozené prvky byly z nerezové oceli, která splňuje bezpečnostní normy UIAA a má pověst odolnosti proti korozi. Koroze v těchto konkrétních případech se zdá být urychlena blízkostí moře a celoročním teplým a vlhkým počasím.'

Z výše uvedených důvodů vydala UIAA pro lezení v tropickém přímořském prostředí tato doporučení:

  • Před jakýmkoliv lezením doporučujeme kontaktovat se s místními lezci, či obyvateli, kteří cesty odjistili a dotázat se jich na kvalitu jištění.
  • Některé oblasti jsou pravidelně přejišťovány. Pokud jsou plakety mladší tří let, je pravděpodobnost nalezení zeslabené plakety velmi malá, i když je zaznamenán případ selhání plakety po 9 měsících od její instalace.
  • Pokud na plaketě naleznete známky koroze, může to signalizovat značně oslabený kotvící bod. V takovémto případě tento jistící bod nezatěžujte a sestupte z cesty zpět (zkušenosti ukázaly, že některé takové plakety by praskly již při pouhém zatížení váhou lezce). Upozorněte místní lezce/obyvatele, kteří udržují lezeckou oblast, aby mohli provést inspekci a přejistit dané cesty. Plakety můžete také vyměnit sami - prosím vyměňujte je pouze za podobné, nebo odolnější vůči korozi.
  • Dle zásad prevence vám důrazně radíme NElezte v tropických přímořských oblastech na cestách, které vykazují známky koroze na jistících kotvících bodech a/nebo tam, kde není známa osoba odpovědná za udržování oblasti.
  • V případě absence spolehlivých informací o integritě jistících bodů v tropickém přímoském prostředí musí lezci považovat přímořské cesty za rizikový terén, kde všechny instalované fixní jistící a kotvící body jsou sporné, jako při alpském lezení.
Závěrem - každý lezec je zodpovědný za svá rozhodnutí a činy související s pevností jistících kotvících bodů.

Celá zpráva je na webu UIAA

Napsáno podle webu www.vertical.cz.


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.