Lezecká Revue

Hazard – A5 v Tatrách.

„...Nad námi sa začína týčiť previsnutá platňa bez najmenšej poruchy pre skoby. Ďalšie lezenie je len těžko opísať. Pomaly krok za krokom sa posúvame v rebríkoch po rurpoch, jedničkách, háčikoch, po hluchých vlásočnicových špárkách. Istenie je mizerné, skoro žiadne a radšej ani nepremýšlame, čo sa stane, ak vypadne prvolezec. (...)
Po prelezení najťažších hákovačiek v Tatrách navrhujeme klasifikáciu A5. Kĺúčová dĺžka tejto cesty sa po psychickej stránke nedá porovnať s tým, čo bolo v Tatrách vylezené ako technické TOP. (...) Kto má psychické a finančné problémy, chce zabiť nudu, depresie a nešťastnú lásku a neverí? Nech tam beží, na kostole hazard ČAKÁ!“ (text v časopise Jamesák z roku 2005).

Poměrně dlouho od lákavě popsaného prvovýstupu nenastala v našich životech vhodná konstelace k pokusu o přelezení. Finanční ani rodinné trable nikde, krize středního věku v nedohlednu, důvody k pochybování žádné, nuda teprve ne. Z netrpělivého čekání nás vysvobodila až světová finanční krize a pracovní stres. Naznali jsme, že je čas vyrazit.

Možnosti k naplnění ambicí na první opakování a první zimní přelez cesty Hazard v SV stěně Veže Velkého Kostola nám nabídl krátký den a sněhová nadílka v polovině listopadu. Naše nedisciplinovanost v otázkách brzkých nástupů (králíkům se z vyhřátého klobouku nechce), nejkratší den v roce a nepříliš dobré počasí způsobili, že jsme si zhruba 18 lezeckých hodin potřebných k opakování v zimních podmínkách rozložili do dvou etap. Pro návrat do stěny jsme použili fixního lana.

Myslíme si, že se prvovýstupcům Miro Mravovi a Braňovi Turčekovi podařilo vytvořit velmi pěknou a těžkou cestu, která si zaslouží uznání a pozornost všech lezoucích milovníků hazardních her ve Vysokých Tatrách.

text a foto: Ricardo + Stoupa.

img1

1.délka, 8 A2

čištění druhé délky

Ricardo v druhé délce

pod stěnou

Hazardní hráči, Ricardo a Stoupa
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
adoplnil: Honza, 16.12.2009
Trochu extremní návrat ke klasice. To vám Casina v Brně nestačej, že za hazardem jezdíte až na Slovensko?
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.