Lezecká Revue

Koruna planety země.

Leszek Cichy (1951) je jedním z nejvýznamnějších polských alpinistů. 17. února 1980 spolu s Krzysztofem Wielickým uskutečnil první zimní výstup na nejvyšší vrchol světa Mount Everest 8848 m.

Leszek Cichy vystudoval geodézii na Varšavské technické univerzitě a v současné době je viceprezidentem Banky evropské spolupráce (Bank Współpracy Europejskiej). Již ve svých sedmnácti letech poprvé navštívil Tatry, které ho okamžitě nadchly. Jak sám říká: Pršelo, vylezli jsme jen na jeden vrchol. Ale ty tři dny byly velmi důležité. Od té chvíle jsem věděl, že chci být horolezcem. Láska k horám mi zůstala dodnes.

Po Tatrách dobyl v roce 1974 jako první vrchol Shispare (7619 m) v pohoří Karakoram, poté v roce 1975 jako třetí, ale novou cestou po severozápadní stěně, vrchol Gasherbrum III (8035 m) také v Karakoram. V roce 1976 vystoupil do výšky 8230 m na nové cestě na K2 (8611 m) a za dva roky se účastnil výpravy na Makalu (8463 m). Významný byl pro něho rok 1980, kdy spolu s Krzysztofem Wielickým provedli první zimní výstup na Everest.,/p>

Následující expedice vedly na druhý nejvyšší vrchol světa – K2 (r. 1982), Yalung Kang (8505 m) (Kanchenjungu West) v Himalájích (r. 1984) a Aconcaguu (6960 m) v Jižní Americe (r. 1987).

Na přelomu let 1987/88 se znovu vypravil na K2 (8611 m), tentokrát v náročných a těžkých zimních podmínkách. V dalším roce dobyl nejvyšší vrchol Jižní Ameriky – Mount McKinley (6193 m) a také Carstensz Pyramid. Je tak prvním Polákem, který stanul na všech vrcholech Koruny planety Země, nejvyšších horách sedmi kontinentů.

Po dlouhé přestávce patřilo mezi další úspěchy Leszka Cichého výstup na nejvyšší vrchol v Grónsku – Gunnbjorns Fjeld (3694 m). V letech 1995-1999 byl předsedou Polského svazu alpinistů (Polski Związek Alpinizmu), je spoluautorem knihy Rozhovory o Everestu (Rozmowy o Evereście).

Můžete přijít posedět s Leszkem Cychým do promítacího sálu Polského institutu na Malém náměstí 1, Praha 1 (vchod Karlova 27).
www.polskyinstitut.cz

img1

Pohled na Everest z Kala Pattar v Nepálu.
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.