Lezecká Revue

Hřeben Kokshaal-Too v centrálním Ťan-Šanu

Ledovec Kyzyl - Asker se nalézá v západním hřebeni Kokshaal-Too v centrálním Ťan-Šanu mezi kyrgyzským jezerem Izyk - Kul a pouští Takla - Makan v Číně, je pojmenován podle stejnojmenné pětitisícovky vysoké 5842m v kyrgyzské části pohoří.

Mapa okolí kopce Kyzyl - Asker - high rez.

O oblasti Kyzyl - Asker jsme se už dříve zmínili v článku Pojeďte na Ťan - Šan. Při psaní zmíněného článku jsme čerpali ze zkušeností horolezců z běloruského Minsku, kteří letos společně s Rusy znovu navštívili tuhle člověkem téměř nedotčenou oblast v pohoří Ťan-Šan.

Nevylezené kopce - high rez.

Vlevo pik Vernyj - high rez.

Na rozdíl od roku 2007, kdy návštěva okolí ledovce Kyzyl - Asker měla více objevitelský než lezecký charakter, se letos horolezci zaměřili především na lezení.
Nejdříve se pokusili o prvovýstup severozápadní stěnou Piku Vernyj, (kopec pojmenovaný kazašskými horolezci v roce 1988 na památku starého jména Alma-Aty).
Na pik Vernyj byly dosud vylezeny tři cesty obtížnosti 5a (včetně Severní hrany). Severozápadní stěna však zatím odolávala dosavadním pokusům, až letos se průstup stěnou podařil a vznikla tak nová cesta o obtížnosti 6a ruské klasifikace.

Kemp pod severozápadní stěnou piku Vernyj - high rez.

Linie prvovýstupu na pik Vernyj - high rez.

Kemp ve stěně piku Vernyj - high rez.

Lezení na pik Vernyj - high rez.

Dolez na vrchol - high rez.

Druhým výstupem pak měla být cesta v jihovýchodní stěně Kyzyl - Asker 5842m, který je nejvyšším vrcholem oblasti. Pod stěnu, která leží už v Číně vedl přístup přes sedlo ve výšce 4700m. Nepříznivé počasí však zabránilo v dokončení výstupu.

Pod jihozápadní stěnou Kyzyl - Asker - high rez.

Nakonec se podařily ještě další čtyři výstupy. Dva prvovýstupy na vrchol Olga (4700 m) a Bolšaja Bjelaja (5045 m), a dvě nové cesty na vrcholy Babočka (5300 m) a Panfilovskoj divisii (5282 m).

Na skoroj vstreči - high rez.

Podle Nikolaje Bandaleta. Foto: Nikolaj Bandalet, Minsk


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.