Lezecká Revue

9a+ na 45. narozeniny

Arthur Kubista učinil první výstup cesty Der lange Atem 9a+ v Schattenreich, Höllental v Rakousku. Výstup takto obtížnou cestou už není pro mladou generaci lezců nic neobvyklého. Arthurovi Kubistovi je však už 45 let, a to řadí jeho výkon mezi fenomenální.

Arthur Kubista patří mezi nejsilnější a přesto málo známé rakouské horolezce. Obtížnost jeho prvovýstupů se dosud pohybovala až do stupně 9a. Patří mezi ně například Zigantumania 8c+ v jeskyni Millennium na Sardinii. Mnohé cesty Arthura Kubisty dosud nebyly zopakovány. Je to také tím, že o svých výstupech nerad mluví. O cestě Der lange Atem 9a+ se náhodou dozvěděl, během vzájemného posílání mailů Arthur Oviglia, který patří mezi velké znalce lezení na Sardinii.

Der lange Atem je 28 metrů dlouhá cesta, kterou lze rozdělit do dvou velmi odlišných částí rozdělených no hand restem. První část je dlouhá asi 13m. Je velmi silová a vede přes dvě střechy, odhadem 8c / c+.
Druhá část je asi 15 m prodloužením, které vede přes převislou stěnu. Klíčové místo je seqence po velmi malých chytech. Obě části se Arthurovi podařilo spojit 31. října 2009 v jednu linii s názvem Der lange Atem o navržené obtížnosti 9a+.

Podle: Maurizio Oviglia a Planetmountain.com


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.