Lezecká Revue

3 x Bhagirathi

Marko Prezelj, původně inženýr chemie, je horským vůdcem a profesionálním fotografem, který má za sebou řadu obtížných výstupů po celém světě. Za dva z nich obdržel ocenění Piolet d'Or - Zlatý cepín.

První održel v roce 1991 společně s Andrejem Stremfeljem za prvovýstup 3000m dlouhým jižním pilířem Kangchenjungy, 8 476 m.

Druhé ocenění pak získal v roce 2007 s Borisem Lorencicem za prvovýstup alpským stylem severozápadním pilířem tibetské Chomo Lhari, 7326m.

Marko Prezelj byl také jedním z kritiků měřítek hodnocení a způsobu udílení ceny Piolet d'Or. V důsledku toho byla tradice Zlatého cepínu na rok přerušena.

V letošním roce (2009) porota, včele s Dougem Scottem z Velké Británie, poprvé volila už s novou myšlenkou odrážející filosofii a etiku lehkého alpinismu.
Ta říká, že: "V moderním horolezectví mají styl a prostředky výstupu přednost před dosažením cíle samotného."

Cesta k Bhagirathi - klikni pro zvětšení, (foto: Marko Prezelj)

Pojetí této myšlenky přibližují následující fotografie ze tří prvovýstupů Roka Blaguse, Luka Lindice a Marko Prezelje na Bhagirathi II, III a IV v indickém Himálaji.
Všechny tři výstupy se podařilo vylézt během tří zářijových týdnů v roce 2009.

Zleva Bhagirathi II,IV,III a linie nových cest, (foto: Marko Prezelj) - klikni pro zvětšení

První výstup na Bhagirathi IV (6193m) vedl sněhovým kuloarem, krátkým strmým mixovým úsekem a traverzem na severní hranu. Potom na úzký vrchol. 1000m dlouhá cesta obtížnosti D+ . Sestup vedl slézáním a čtyřmi délkami slanění.

O týden později tým vylezl 1300m mixovou cestu v jihozápadní stěně Bhagirathi III (6454m), mezi výstupy Scottish Pillar, 1982 a Českou cestou, 1993. Lezení s jedním bivakem o těžkostech 6b, M5 a WI 5 - celkem ED.
V průběhu výstupu byla potřeba dvě diagonální slanění. Sestup vedl po jihovýchodní straně hory.

Rok Blagus v ledu, první den na B III (foto: Marko Prezelj) - klikni pro zvětšení

Marko vyvádí druhou délku během prvního dne na B III,(foto: Rok Blagus)

Po několika dnech odpočinku nastoupila trojice lezců do jiho/jiho/západní stěny Bhagirathi II (6512m). 1300m dlouhá linie vedla přes skalní úseky za 6b+, mixové M8 a led WI6+, celkově za ED+/AB0-. Po jihozápadní hraně všichni dolezli na vrchol B II, odkud po druhém bivaku sestoupili klasickou Rakouskou cestou ve východní stěně.

Marko ve strmém ledu, první den na B II (foto: Luka Lindic) - klikni pro zvětšení

Luka ve třetí skalní délce, druhý den na B II, (foto: Marko Prezelj)

Luka a Rok ve strmých sněhových svazích třetí den na B II. Thalay Shagar, Meru a Shivling v pozadí, (foto: Marko Prezelj).

Zpracováno podle Marko Prezelje. mark.amebis.si


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.