Lezecká Revue

Čerstvé 7b+ v kyrgyzském bigwallu.

Severovýchodní stěna čtyřtisícovky Asan v údolí Kara - Su v Pamiro Alaji je bohatší o novou volně lezenou cestu od Švýcarsko - rakouského týmu.

V severovýchodní stěně Asan 4230m dosud vedlo kolem osmi typicky bigwallových výstupů. Dva z nich byly očištěny. Alperien z roku 1986, později vylezená za 6c+ a z téhož roku cesta Porgorelov , čistě přelezená Australany v roce 2006 se závěrem cesty Moros za 5.11d.

Nina Caprez, Giovanni Quirici a Stephan Siegrist společně s Rakušanem Davidem Lamou přelezli novou cestu během 5 dní. Sedmnáctidélková cesta má úvodní délky za 7b+ a dolez za 7a, 7b.

David Lama musel tým opustit před závěrečným RP, aby stihl účast na závodech Světového poháru.

Po dokončení výstupu se Caprez, Quirici a Siegrist přemístili do sousední doliny Ak-Su, kde se spojili se ženevským lezcem Sébastienem Pochonem a provedli rychlý přelez spáry Perestrojka 7b na pik Slesova 4250m. Siegrist ji vyvedl on-sight.
První volný přelez Perestrojky uskutečnila Linn Hill s Greg Childem v roce 1995.

Na sousední Pik Octouber 3 850 m vede i český prvovýstup Ochtokurova pabeda z roku 2003 od Davida Šťastného, Marka Holečka a Oty Vaška .

V dolině Kara-Su vedou české prvovýstupy na Pik 4810m Zlaté písky - 8/A1 (Šrutek, Kreisinger, Balcar, Turek) a Otíkovy mokré sny- 9-/9 AF (Holeček,Jonák,Šatava).

Podle: The BMC a redakce Lezecké Revue

img1

Dolina Kara-Su. Vlevo Asan, za ním Usan a uprostřed pik Piramidalnyj 5506m.Foto: J.Kreisinger.

Jirka Šrutek ve Zlatých pískách. Foto: J.Kreisinger.

Pastevci. Foto: J.Kreisinger.

Ve vojenské posádce v Batkenu. Foto: J.Kreisinger.
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.