Lezecká Revue

Třetí přelez britské cesty na Spantik 7028m.

Japonští horolezci Kazuaki Amano, Yusuke Sato a Fumitaka Ichimura původně zamýšleli vylézt prvovýstup ve 2000m vysokém Golden Pillar na Spantik v Karakoramu. Pro nebezpečí pádu seraků se rozhodli odklonit od původní trasy do britské cesty a tou se po čtyřdenním vydatném lezení dostali na vrchol Spantiku 7028m.

Britskou linku vylezli Mick Fowler a Victor Saunders v srpnu 1987 za 7 dní.
V minulosti se pokoušelo přelézt Zlatý pilíř na Spantik mnoho expedic, ale jen několika se to podařilo. Důvodem tolika neúspěchů je délka a obtíže výstupu. Například u britské cesty je posledních 1100m , asi 40 délek lezení ve velmi strmém terénu do skotského 5 stupně obtížnosti.

V levé části Zlatého pilíře vede ruská cesta od Michaila Davy a Alexandra Klenova za 7a, A3, 95 °. Výstup Britů byl do letošního japonského průstupu zopakován jen v roce 2000 týmem ve složení Manu Guy, Manu Pellissier z Francie, Osvath Attila z Maďarska a Marko Prezelj ze Slovinska.

Zajímavé je, že o britské trase na Spantik se prakticky nevědělo až do vydání fotografické knihy Himalayan Alpine Style od autorů Fanshawe a Venables, někdy v devadesátých letech.

Podle: UpClimbing,BMC


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.