Lezecká Revue

34 dnů ve stěně znamenalo splnění jednoho snu

34 dnů... Tak dlouho trvalo 26 letému Dave Turnerovi z Kalifornie než přelezl zcela sám - tedy sólo- novou cestu ve východní stěně Cerro Escudo v Patagonii. Věž Escudo se nachází západně od známých věží Torres del Paine.(V sousedním údolí Silencio).

V případě Turnerova sola se jedná o první kompletní přelez 1300m vysoké východní stěny Escuda, a to až na hlavní vrchol.

Ve východní stěně Cerro Escuda dosud vedla jen jedna cesta, americký The Dream VII 5.10 A4, vylezený Chrisem Breemerem, Bradem Jarretem a Christianem Santelices v roce 1995. Cesta však končila na hraně stěny a nepokračovala na vrchol.
Dave svůj prvovýstup vylezl vlevo od The Dream, přímo v centrální části stěny a stal se zároveň nejlepším vytrvalcem, solo lezcem v chilských velkých stěnách.

Jeho 35 denní stěnová jízda překonala do té doby nejdelší patagonské solo Steva Schneidera z roku 1999. Steve tehdy vylezl po 11 dnech ve východní stěně Torre Centrale svůj prvovýstup Golazo .

Cestu The Dream, se kterou sousedí Turnerovo solo, přelezli v roce 2001 také Marek Holeček, Tomáš Rinn a Tomáš Sobotka.

Zdroj:climbing.com , kde je i foto stěny.

img1

Za věžemi Torres del Paine je údolí Ticha a Cerro Escudo
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.