Lezecká Revue

První RP přelez cesty Eternal Flame na Trango Tower

4 srpnové dny trval bratrům Huberům 1. RP přelez Eternal Flame v jižní stěně Trango Tower 6239m v Karakoramu. Obtížnost cesty se vyšplhala na 7c+ (5.13a), 650m). V současnosti jde o jednu z nejtěžších cest vylezenou v nadmořské výšce kolem 6000m.n.m..

První přelez linie Eternal Flame se datuje do roku 1989. Německý tým prvovýstupců Wolfgang Gullich, Kurt Albert, Milan Sykora a Christoph Stiegler tehdy vylezli 'jen' 80 procent cesty volně (patnáct délek 5.11- 5.12c). Několik míst lezli nečistě, včetně 15m úseku lezeného A0 po nýtech. Výstup se stal poněkud kontroverzní, jelikož byl prezentován jako volný.

Během dvaceti let od prvovýstupu se pokusili o kompletní volný přelez Denis Burdet v roce 2003 a Iker Pou 2005. Několik úseků však stále odolávalo. Až letos bratři Huberové během šestidenního pěkného počasí přelezli všechny délky RP.

Výstup byl realizován podobným způsobem, jakým byl vylezen v roce 1989 . Z base campu se bratři Huberové, Mario Walder a kameraman Franz Hinterbrandner přesunuli do výškového campu. Každý den pak jümarovali po fixních lanech a zkoušeli délky čistě. Následně je pak přelézali RP.

Podle www.huberbuam.de


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.