Lezecká Revue

Nové cesty z jihu Mont Blancu

V severovýchodní stěně Mont Noir de Peuterey (ve spodní části východní hrany Aiguille Noire) vylezli Tony Pennings a Ali Taylor novou cestu Zig Zag TD, E3 5c 560m v ne příliš kvalitní skále.
Druhý prvovýstup tato dvojice britských lezců vytýčila v jižní stěně Aiguille de l’ Evêque , cestu pojmenovali The Aging Gunslinger TD, E3 5b 560m.

V měsíci září se podařil prvopřelez jihozápadní ostruhy Punta Baretti obtížnosti ED1, 1200m dvojce Simon Richardson a Duncan Tunstall. Extrémně dlouhý čtyřicetidélkový výstup vede přes množství obtížných věží a zahrnuje také převislé úseky.
Výstup až na vrchol trval britským lezcům tři dny včetně sestupu na chatu Eccles. Oba lezci přirovnali lezení po JZ ostruze Punta Baretti k lezení severovýchodní hrany Finsteraarhornu v Bernese Oberland.

Punta Baretti 4013m se nachází na jižní straně Mont Blancu a je považována za nejhůře dostupnou čtyřtisícovku v Alpách.

Dalším prvovýstupem z jižní strany Blancu je pravá část ostruhy Brenva. Cestu z názvem Le Reveil de L'Ours tam vylezli Italové Sergio de Leo a Marcello Sanguinetti. Její obtížnost mimo klíčové místo na hraně přirovnali k přímé ostruze Brenvy AD+/D-.
Klíčové délky vznikly traversem na skalní hranu mezi ostruhou a velkým serakem vpravo, který se jeví jako velmi nebezpečný. Nejtěžší lezení v těchto délkách je asi za 6b.

Výstup de Lea a Sanguinettiho je více méně vylezení ski sjezdu extrémního horského lyžaře Pierre Tardivela, který v zimě 2009 sjel Brenvu na lyžích a sjezdovou linii nazval Les Brenvitudes. Le Reveil de L'Ours je tedy vylezením Les Brenvitudes v opačném směru.

Podle The BMC a UpClimbing.


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.