Lezecká Revue

Nová sedma na Sellu

Věže Selly patří pro svoji snadnou dostupnost k oblíbeným lezeckým cílům v Dolomitech.
Ze sedla Sella Pass jsou nástupy 15 - 40 min. Nejblíže je tzv. první věž Selly na kterou vedou klasiky Steger-Holzner IV+ , nebo spárový výstup Trenker V+ od Luise Trenkera, známého lezce a filmaře první poloviny 20. století.

Na výrazný hrot druhé věže Selly (2598m) vedly dosud dvě klasiky z třicátých let 20. století, Demetz-Gluck VI-, 12 délek , 1935 která nastupuje na levé severozápadní hraně a Delago-Demetz, 1930, UIAA V+ v západní stěně.
Starý Kasnapoff V+ z roku 1913, 10 délek a Messner Direct VI- (Messner/Messner) , 1968 10 délek.

Současní dolomitští lezci Manuel Stuflesser a Norbert Weiss, se zaměřili na volný flek mezi klasikami Demetz - Gluck a Delago - Demetz a vylezli zde novou cestu s názvem Batajan VII+.

325 m dlouhý výstup v kvalitní skále je sestaven z deseti délek . Obtížnost lezení se převážně pohybuje mezi stupni VI a VI+, jedna délka je za VII a klíčovou je čtvrtá 25 m dlouhá délka za VII+.

Cesta Batajan už zaznamenala za svoji krátkou existenci několik RP přelezů a našla si tak svoje místo mezi ostatními výstupy na věže Selly.

Zdroj: BMC, internet

img1

Batajan VII+ na druhou věž Selly , foto: Michal Trs
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.