Lezecká Revue

Výstupy české expedice v Nangmah valley

V karakoramském údolí Nangmah jsou kopce jejichž stěny představují ve světě alpinismu neustálou výzvu. Najdeme tam pověstnou západní stěnu Amin Brakku 5850m, věže Denbor Brakku 4800m nebo například Shingu Sharpu 5600m s její ostrou severní hranou.

Výstupy na tyto věže představují typické skalní bigwallové lezení. Najdeme zde však i kratší, sportovněji pojaté cesty. Příkladem může být Bloody Mary 9-/A2, 14 délek, vylezená v roce 2006 P. Jonákem a V. Šatavou na Denbor Brakk. Rok na to Krvavou Mary komplet volně přelezl za 5.12d americký pár John a Anne Arran.

Na Denbor Brakk vylezli i Martin Klonfar - Magnusek a Jiří Šplíchal - Špicál z expedice Nangmah valley 2007. Pustili se do směru mezi Centrálním a Pravým pilířem v domnění že lezou prvovýstup za VII/A2. Po návratu do Čech se jim však ozvali Němci Johannes Häbel a Tobias Sauter, že v daném směru lezli už v červnu 2006. Prvovýstup nazvali Du Arschloch tedy Haulbeg. První délku lezli vlevo od české dvojky přímo a klíčovou délku nelezli spárou ale vpravo stěnou protože neměli velký frend.

Dalším počinem Špicála s Magnuskem bylo dokončení slovinského pokusu o prvovýstup z roku 2004 na Drifiku 6447m, Babba's Dead Cam.V M4 lámavé.

Na Drifiku se pokusili vylézt ještě další lezci expedice Nagmah valley 2007 a to P. Novosad, O. Baszczyňski, M.Šimůnek a O.Martínek. Dosáhli však výšky jen 6250m a museli sestoupit.

P. Novosad s O. Baszczyňskim ještě rozdělali prvovýstup na Zang Brakk Hole for Lazy Afternoon. Cesta byla později dokončena Kanaďany Jennifer Olson a Lilla Molnar a nazvána Czech Start Canadian Pinish, TD- 5.10 A2, 450 m.

Zdroj:Špicál a www.vsak.net/private/


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.