Lezecká Revue

Nová linka v jihozápadní stěně Everestu

Korejský horolezec Young-Seok přezdívaný Mr. Park vylezl 20. května novou cestu v jihozápadní stěně Everestu.
Stal se tak prvním člověkem na světě, který stanul na vrcholech všech osmitisícovek, na nejvyšších vrcholech všech kontinentů a také na severním i jižním pólu.

Výstup Mr. Parka na vrchol Everestu JV stěnou začal prvním pokusem v roce 1991. Potom následovaly expedice v roce 1993 a 2007. Všechny bez úspěchu. Během pokusu v roce 2007 dokonce ztratil dva ze svých přátel, Oh Hee-Joon a Lee Hyun-Jo.

Nová cesta v technicky obtížné JV stěně Everestu, je považována za nejvýznamější horolezecký počin této sezony. Její význam je srovnatelný s Britskou cestou z roku 1975 (Doug Scott a Dougal Haston), expedici vedl Chris Bonnington a se Sovětskou cestou z roku 1982.

podle Up-climbing.com

img1

JZ stěna Everestu,vpředu hradba Lhoce, foto: Martin Kleštinec, www.klebon.ic.cz
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.