Lezecká Revue

Philipp/Flamm - 50 let od prvovýstupu

Cesta v SZ stěně dolomitské Civetty, vylezená vídeňáky Waltrem Philippem a Dietrichem Flammem v létě roku 1957, známá jako cesta Philipp/Flamm (6/A1, dnes 7+), v roce 2007 oslavila 50.let od svého vzniku.

Philipp s Flammem po dokončení prvovýstupu podali o své cestě jen stručnou zprávu. Své slávy se prvovýstup dočkal až po zopakování bruselčanem Claudie Barbierem, který se o cestě vyjádřil jako o svém do té doby nejtěžším výstupu.

Cesta byla až na několik úsekú po skobách vylezena volně. Znamenala tak přechod k volnému lezení od technologického, které se rozvinulo zejména v první polovině minulého století.

Prvovýstup o 32 délkách, 1100 lezeckých metrech s převýšením 800m končí na nevýrazném bodě v hřebenu SZ stěny Civetty, dříve známém pod označením kóta IGM 2992m. Podnět k přejmenování této kóty dal právě prvovýstup Philippa a Flamma. Dnes tato kóta nese označení po slavném lezci první poloviny minulého století Atilio Tissim, Punta Tissi.

Foto: Claudio Bozzeto, Jan Kreisinger

img1

linie cesty Philipp/Flamm
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
adoplnil: Petr, 28.03.2016
Honzo, moc hezký fotky! :-)
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.