Lezecká Revue

Winter Climbing Meeting Lofoty 2009

Počátkem března jsme se zúčastnili zimního srazu na Lofotech, pořádaného Norským Horolezeckým Svazem. Ideou srazu bylo propagovat alpinismus v Norsku a alespoň částečně zmapovat možnosti zimního lezení na Lofotech, kterých je nepřeberné množství.

Kopce zde dosahují výšky kolem tisíce metrů, což se zdá málo, ale je nutné si uvědomit, že se nastupuje od moře (doslova). Charakter stěn i lezení připomíná Tatry, takže jsme se cítili jako doma. Počasí navíc vyšlo nečekaně báječně, takže jsme k údivu místňáků i viděli kam vlastně lezeme a vyhlídky na moře a fjordy jsme si též užili dosytnosti. Opravdu malebné prostředí!

Naše účinkování ve zkratce:

1.den: motto 'Něco si kluci najděte, a když se vám to bude zdát těžký, tak to ještě vylezený nebylo.'
Výsledek: Trollfestingen, prvovýstup Stop the Reactors, M6 A0 (M7), 150m Martin Klonfar, Christophe Dumarest, Jiří Šplíchal, 9.3.2009

2.den: 'Nebudem chodit okolo horký kaše pod takovou stěnou.'
Výsledek: Vagakallen, prvovýstup Glass Uhr, M5 80˚, 650m, Jiří Šplíchal, Martin Klonfar, 10.3.2009 + bonus, sestup procházkou po pobřeží (viz tipy)

3.den: 'Asi dáme resťák ne'.
Výsledek: Regenerační osekání 100metrového rampouchu cca WI 5 + procházka.

4.den: 'Sehnali jsme vám loďku.'
Výsledek: Boat trip na Rulten (1062m), jednu z nej lofotských hor. Vylezena nová výstupová varianta obtížnosti cca M6. Seznámení s opravdovými řezníky, kteří nám vyfoukli druhý zimní výstup na kopec.

5.den: 'Asi dáme resťák ne.'
Výsledek: Tentokrát doopravdy.

6.den: 'Ty švýcarský čísla jsou nějaký divný co, M8 (A1) WI6+, to by mě teda zajímalo.'
Výsledek: První volný přelez cesty na Abrahams tind - Nothing compares to you, 420m (Magnusek OS) s návrhem snížení klasifikace na M6 WI5.

7.den: 'Dost prší co, jedeme domu.' …

Tipy:

  • Termín procházka po pobřeží s největší pravděpodobností znamená boj o přežití po pás ve sněhu v nekonečném bludišti balvanů, s tempem postupu max. 500m za hodinu. Ideální psychická relaxace pro večerní návrat ze stěny!
  • Mimo pár vyhrazených sportovních sektorů se při prvovýstupech vyvarujte použití nýtů!!
  • A jedna scénka:
    Na Rultenu nás v závěrečných délkách předbíhají týpci lezoucí kombinací stylů nekompromisní mlátička a půl cenťáku ledu přece drží skvěle. Magnusek s nimi klábosí na podvrcholovém štandu: ' Marco, a odkud z Itálie přesně seš?' 'Ze Slovinska.' 'Aha, a nejseš ty nakonec ten slavnej Marco Prezelj?' vtipkuje Magnusek. 'Haha, jo, to jsem já.' zní odpověď a Magnuskovi padá čelist až k nástupu. Než jsme jí našli, byli borci už na vršku. Inu, kdybych předtím věděl, že mi nad hlavou máchá mačkama držitel 2 zlatejch cepínů a 6ti nominací, asi bych se bál míň.

Závěrem je nutné poděkovat všem místním organizátorům za poskytnutou péči a přátelskou atmosféru setkání, stejně jako ČHS za zprostředkování naší účasti. Tak zase někdy v zimě na Lofotách! Část fotek k článku poskytl Christophe a Marco, taktéž děkujeme.

Napsal: Špicál

img1

Stop the reactors na Trollsfestingen, první délka, leze Magnusek

Stop the reactors, třetí délka

Bjorn v headwallu Rultenu, o délku víš Magnusek

Špicál na vrcholovém hřebeni Rultenu

Nothing compares to you, pěkně do teplejch

Magnusek rybaří

A povedlo se
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.