Lezecká Revue

Adam Ondra v horské reprezentaci

Bylo jen otázkou času, kdy se Adam Ondra začne prosazovat i v lezení sportovních cest v horách.

Poprvé v souvislosti s vícedélkovým lezením jsme o Adamovi uslyšeli v roce 2007, kdy se mu podařilo zopakovat cestu Silbergeier 8b+ ve švýcarském Rätikonu. Jde dosud o nejrychlejší zopakování (během 1 dne) jedné z nejtěžších alpských cest patřící do tzv. alpské trilogie (Keiders neue Kleider - Wilder Kaiser, Silbergeier - Rätikon, End of Silence - Berchtesgadenské Alpy).

O rok později, v roce 2008, se Adam zaměřil na do té doby nepřelezený horský problém WoGü od Beata Kammerlandera.

Vzhledem k vyrovnanosti obtíží jednotlivých délek, lze WoGü považovat za nejtěžší více délkovou cestu v Alpách i v Evropě. Beat Kammelander cestu navrtal v roce 1997 a věnoval pokusům celé následující léto. Ale bez úspěchu. Celých 11 let cesta čekala na volný přelez. Adamův přelez WoGü 8c PP se tak stal novým milníkem v alpském sportovním lezení.

Během loňského, říjnového pobytu na Sardinii si Adam ještě připsal přelezl známého Hotelu Supramonte 8b na Sardinii. Stal se prvním lezcem na světě, kterému se výstup této cesty podařil stylem OS.

Na základě výše uvedených přelezů se Adam Ondra stavá členem horské reprezentace ČHS pro rok 2009.

img1

Adam Ondra v cestě Silbergeier 8b PP, foto poskytla Eva Ondrová
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.