Lezecká Revue

První zimní výstup na Makalu

Simone Moro a Denis Urubko stanuli 9.února 2009 ve 14 hodin nepálského času na vrcholu Makalu 8462m. Podařil se jim po 30 leté historii lezení na Makalu první zimní výstup na vrchol této páté nejvyšší hory světa.

Výstup se oběma himálajistům podařil po velmi krátké době, po 17 dnech po příchodu do základního tábora, kam by během zítřka měli sestoupit. Závisí to však na počasí.

Největším problémem, který dosud bránil v zimním přelezu Makalu, je kombinace vysoké nadmořské výšky s nepříznivými povětrnostními podmínkami..
V masivu Makalu se v zimě teploty pohybují kolem 40°C pod nulou a rychlost větru dosahuje až 120 km za hodinu.

U Itala Simone Moro je Makalu po Shisha Pangme druhou osmitisícovkou, kterou vylezl v zimním období a Kazach Denis Urubko má za sebou 13 osmitisícovek.

Na zimní přelez čeká už jen pět kopců nad osum tisíc, a to: K2, Nanga Parbat, Gasherbrum I, Gasherbrum II a Broad Peak. Všechny leží v Karakoramu.

Podle www.planetmountain.com

img1

Makalu z výstupu na Mera Peak
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.